
България 23.06.2025 11:39 Снимка: БТА
Министър Вълчев: Десет пъти повече зрелостници избират матура по чужд език, отколкото по математика
Учениците не разбират условията на задачите. Имаме проблем с недостига на учители и с намалените часове по математика и природни науки
Имаме прекалено амбициозни програми и това се вижда по математика, физика и химия. Десет пъти повече зрелостници избират да се явяват на матура по чужд език, отколкото по математика, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в началото на форума за обсъждане на мерки за насърчаване на изучаването на математика и природни науки в училищата. Дискусията се организира от Министерството на образованието и науката (МОН) в 145-о Основно училище "Симеон Радев", съобщи БТА.
По думите му част от слабите резултати по математика и природни науки се дължат на слабите резултати по български език и литература, защото учениците не разбират условията на задачите. Имаме проблем с недостига на учители и с намалените часове по математика и природни науки, каза министърът.
Той отбеляза, че в същото време има по-голяма склонност за записване в математически гимназии от пети клас, но в големите градове няма материална база. Основният ни инструментариум за въздействие са учебните програми, учебните планове и методите на преподаване. Учебните програми не можем да ги променим толкова бързо, можем да променим учебните планове. Ако искаме да увеличим часовете по математика и природни науки, трябва да намалим часовете по други предмети, каза министър Вълчев. Той отбеляза, че трябва да се предложат мерки, а летните месеци са подходящи за обсъждането им. Нашата система - на образованието, е голяма и е с най-голямата професионална група, каза министърът.
По думите му трудно се запълват професионалните направления по математика и природни науки във висшите училища.
В работната среща участват също учители по математика и природни науки, преподаватели във висши училища, учени от Българската академия на науките (БАН), представители на родителски организации, работодатели, народни представители, експерти от МОН, от Регионалните управления на образованието (РУО) и други.
Целта е да бъдат обсъдени предложения за стимулиране на интереса и за повишаване на качеството на обучението по математика и природни науки сред учениците.
Дискусията продължава, като вече беше представена презентация за изучаването по математика, а сега се представя такава и по природни науки.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев каза през март, че трябва да бъдат увеличени часовете по математика и природни науки, тъй като при тях е най-големият недостиг на часове. По тези предмети учениците трябва най- много и задълбочено да учат. Може и трябва да се увеличат часовете по български език и литература, и най-вече по литература, но това е въпрос, който продължаваме да обсъждаме, отбеляза той. Според Вълчев трябва малко да се увеличат часовете по география, по история, по гражданско образование и това може да стане за сметка на профилираната подготовка и на чуждоезиковото обучение.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07736 |
![]() |
1 | 2.291 |
![]() |
10 | 3.8881 |
![]() |
100 | 4.28061 |
![]() |
1 | 1.69851 |
Последни новини
- 17:31 Монца: Тайното красиво лице на Европа
- 17:22 Дрон с размерите на комар ще помага на Китай при "тайни операции"
- 17:17 Путин: Западът сам си измисли ужасяваща история за руската заплаха, това е безпардонна лъжа
- 17:14 Весела Лечева: Нека не само спортистите следват олимпийските ценности
- 17:07 САЩ са предупредили гражданите си да не пътуват в 22 окръга на Турция
- 17:01 Сиярто: Унгария и Словакия възпрепятстваха приемането на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
- 16:58 След почти 2 г. Григор Димитров изпадна от топ 20 на света
- 16:51 Проф.д-р Тодор Кантарджиев предупреди за опасното паразитно заболяване лайшманиоза