България 10.01.2022 10:47 Снимка: ДНЕС+
Михаил Константинов: Имало е теч на данни от БУЛСТАТ
Има достъп до данните от БУЛСТАТ, проф. Михаил Константинов, бивш председател на Съвета на директорите на „Информационно обслужване“.
По думите му има достъп до лични данни, адреси, електронни пощи, адреси на компютри и дори бисквитките на браузърите на потребителите, които също се приемат като лични данни.
„Причината е непрецизно законодателство. Надявам се да няма злоупотреби, но няма начин да се провери какво се е случвало. Законът трябва да се прецизира, за да не се допуска теч на данни“, каза Константинов.
Въпреки уверенията, че няма теч на данни той е категоричен, че има такъв, защото всичката информация, която е достъпна, се смята за лични данни според GDPR.
„Последните парламенти се занимавах с „чегъртане“, вместо да свършат законодателна работа. Да се надяваме, че 47-тият ще го направи“, допълни още той.
„В европейското законодателство е казано, че данните се пазят, докато има потребност за тях, затова подлежат на унищожаване или на блокиране на достъпа. Това трябва да се регламентира. В момента, който няма потребност от данните по БУЛСТАТ, би трябвало системата да направи достъпа невъзможен“, поясни Михаил Константинов./tribune.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.08845 |
GBP
|
1 | 2.24113 |
RON
|
10 | 3.84038 |
TRY
|
100 | 3.9506 |
USD
|
1 | 1.67954 |
Последни новини
- 20:43 Кръгла маса на Фондация „Владиславово“ търси решения за децата, въвлечени в родителски конфликт
- 19:27 Тръмп залага на хуманоидните роботи от 2026 година
- 19:19 МакДейвид заби хеттрик и изравни Месията, а Едмънтън вкара 9 гола
- 19:10 Природните бедствия в Европа - нарастващи щети и застрахователен дефицит
- 19:01 Турция удължава с една година газовите си договори с Русия
- 18:51 Американският лек суров петрол се насочва към седмично повишение
- 18:42 Учени откриха начин за унищожаване на ракови клетки чрез повишаване на тяхната алкалност
- 18:33 Американски удар с четири жертви по плавателен съд в Тихия океан