България 04.06.2026 13:48 Снимка: ДНЕС+
ДПС предлага пълна забрана за електрически тротинетки
ПГ на ДПС предлага НС да забрани електрическите тротинетки с промяна в Закона за движение по пътищата, съобщиха от пресцентъра на партията.
Още през миналата година ДПС беше инициатор и вносител на редица мерки, с които да се гарантира безопасността на деца и пешеходци, включително и задължи кметовете и общинските съвети да въведат строг административен контрол за тротинетките. Но тези законодателни предложения бяха отхвърлени в НС, заради частно - партийни интереси или неглижиране на проблема, пише "Фокус".
Независимо от мерките, инцидентите с електрически тротинетки продължават, като застрашават живота и здравето на гражданите.
Налице е трайна тенденция на нарушения, извършвани от водачи на електрически тротинетки в пешеходни пространства, паркове, площади и зони с интензивно присъствие на деца, възрастни хора и лица с увреждания.
В мотивите на законопроекта вносителите подчертават, че независимо от многократните законодателни изменения през последните години, статистиката и обществените нагласи показват, че въведеният регулаторен модел не функционира ефективно.
Налице е обективна невъзможност да бъде гарантирана безопасността на пешеходците и останалите участници в движението при едновременното присъствие на индивидуални електрически превозни средства в обществените пространства, се казва в мотивите.
Заради това в законопроекта се предвижда отпадане на режима за движение на индивидуалните електрически превозни средства по пътищата, отворени за обществено ползване, както и в паркове, градини, детски площадки и зони, предназначени за пешеходци.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:41 Верните отговори от НВО по математика на 4. клас четвъртокласниците
- 14:34 МБАЛ „Св. Анна" във Варна оспорва пред съда отказа на НЗОК да плаща надлимитни пациенти
- 14:28 Демерджиев с първи думи за ареста в Белград: Мавродиев или Михайлов, законът е еднакъв за всички
- 14:20 Иван Портниx за Баба Алино: Строителство и масирано изсичане на горите започва през 2024 г.
- 14:13 ЦИК обяви нов народен представител от ГЕРБ-СДС на мястото на Любен Дилов-син
- 14:05 Заплатите на учителите няма да бъдат увеличени
- 14:05 Назначени са трима нови заместник изпълнителни директори в БАБХ
- 13:54 Мълния уби работник в Кресна