България 07.07.2021 10:10 Снимка: ДНЕС+
Математикът Петър Велков с критика срещу плана за справяне с новата COVID вълна
С остра критика срещу подготвяния от здравния министър план за противодействие на следващата вълна от COVID-19 излезе математикът Петър Велков във фейсбук.
Ето пълния му пост.
Страх ме е да видя плана за управление на пандемията от служебния здравен министър и от неговия незаменим съветник.
Планът за действие на здравното ведомство предвиждал “големите публични обекти да се затварят само в крайна нужда при повече от 9 хиляди души в болници“. Нямам търпение да разбера дефиницията за големи публични обекти, но по всичко изглежда, че училищата не са в тях, защото за тях е предвидено да работя присъствено почти при всяко положение.
Мека форма на локдаун при втората вълна (като имаше значими мерки по-рано взети, в това число част от училищата по-рано) влезе на 28.11 при 6600 в болница. А пиковите стойности на хоспитализираните продължиха (разбираемо) да растат още 14 дни след това.
Мека форма на локдаун при третата вълна (като имаше значими мерки по-рано взети, в това число част от училищата по-рано) влезе на 22.03 при 8600 в болница. А пиковите стойности на хоспитализираните продължиха (разбираемо) да растат още 20 дни след това.
При отворени училища до последно, при взимане на мерки на затваряне при над 9000 в болница, то не ми се мисли до какви стойности ще достигнат хоспитализираните, как лекарите ще ги лекуват и колко много хора няма да имат достъп до болнични грижи (от всяко естество), а числата ще продължат да растат минимум 14-21 дни след взимането на такова решение…а този растеж ще е експоненциален и при RO=6 при Делтата….тъжни времена, скъпи ми приятели…дано разумът надделее…
П. П. Да, СЗО излезе с призив училищата да са последното нещо, което да затваря, НО също така те казват при строги мерки в училищата и нещо много важно - редовно тестване на всички. Всичко това трябва да е съпроводено от високи нива на ваксинация в учебните заведения. Наскоро министърът в Гърция заяви, че не си представя как някой неваксиниран учител ще влезе в класна стая на есен (намеквайки за строгите задължителни изисквания за ваксинация, които обмислят там). Ние хем искаме всичко да работи, хем без да правим нищо. Нито ваксина, нито елементарни мерки.. Ами, няма да стане...

Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:45 Радев увери МВФ, че работи за качествена промяна в икономическия климат
- 15:36 Делян Добрев подаде молба за напускане на Народното събрание
- 15:27 Радев назначи нов зам.-министър на икономиката
- 15:18 Почина бившият председател на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан
- 15:09 Откриха картина на Пикасо за 15 млн. евро при акция срещу наркотрафик във Франция
- 15:02 След "Баба Алино": Българи купиха къщи и апартаменти и им спряха водата и достъпа
- 14:54 Омбудсманът против превръщането на помощта за отопление в инструмент за бюджетни икономии
- 14:46 Махнаха Тома Белев от съпредседателския пост в „Зелено движение“