България 03.07.2020 11:40 Снимка: ДНЕС+
Мария Габриел: Има европейска програма за създаване на ваксина
“От януари имахме екипи, които и досега работят върху ваксина, върху лечение, върху диагностични тестове, затова и две европейски компании са сред най-напредналите в света”, заяви еврокомисарят Мария Габриел.
Оказана им е подкрепа и те работят в оптимални условия за намиране на решения за коронавируса и създаване на ваксина, подчерта тя. Създадена е и обща платформа за споделяне на данни за ускоряване на процесите.
Вече има и общоевропейска програма за ваксини, която предвижда и следващите етапи, сред които и готовност за производство. По въпроса за финансирането Габриел съобщи, че само в рамките на нейния ресор са мобилизирани 1 млрд. евро, а Световната донорска конференция е осигурила 16 млрд. евро.
За справяне с икономическите последствия от кризата е предложеният от ЕК нов план за възстановяване със 750 млрд., от които 50 млрд. грантове и 250 под формата на кредити. Най-важното в момента е държавните ръководители да се съгласят за тази голяма рамка.
“Аз с нетърпение чакам това решение, за да може след това вече държавите членки максимално да напреднат с националните стратегии. За мен ще бъде важно тези национални стратегии на всяка една от държавите членки, включително и за България, за която са предвидени над 12 млрд. евро, да бъдат в унисон с приоритетите, зададени от Комисията, които са цифровизацията, зеленият преход, икономика, която истински работи за хората и но дава резистeнтност за бъдещи такива кризи и по този начин бъдат определени сектори”, подчерта еврокомисар Габриел по БНТ.
Видяхме в тази криза, че цифровите умения не са нещо, свързано с бъдещето, а са част от настоящето. Беше истински стрес тест за нашата цифрова инфраструктура, за образованието, за сектори на икономиката и администрацията и се справихме успешно, подчерта Габриел. И благодари на учителите, родителите и учениците, че успяха да продължат учебния процес.
“Като уточнявам: никога цифровите технологии не могат да заместят социалния контакт”, подчерта eврокомисарят.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:57 Хороскоп за понеделник, 13 април 2026 г.
- 19:37 Войната в Близкия изток отмени много почивки на българи до екзотични дестинации
- 19:26 Джон Кери: Нетаняху предлагаше атака срещу Иран на няколко предишни президенти, но те отказаха
- 19:16 Янкулов: "Казусът Сарафов" трябва да се реши на правния терен, а не на политическия
- 19:05 Русия предлага посредничество за мир в Близкия изток
- 18:53 При три акции на Великден Гърция спасила 91 мигранти в морето на юг от Крит
- 18:42 Тръмп обяви морска блокада на Ормузкия проток: Всеки иранец, който стреля по нас, ще иде в Ада!
- 18:30 Путин благодари на Руската православна църква за подкрепата ѝ за специалната военна операция