България 21.03.2025 12:32 Снимка: ДНЕС+
Макрон свиква среща на върха на коалицията за Украйна в Париж на 27 март
Френският президент Еманюел Макрон потвърди, че на 27 март (четвъртък) в Париж ще се проведе среща на лидерите на така наречената "коалиция на желаещите" - група от страни, които активно подкрепят Украйна. Целта на срещата ще бъде обсъждане на възможното изпращане на миротворци и гаранции за сигурността на Киев в случай на сключване на мирно споразумение с Русия, информира Би Би Си.
Очаква се във форума да участва и украинският президент Володимир Зеленски, който по-рано съобщи, че планира визита във френската столица през идната седмица.
Според информация на Bloomberg, поканени са държавни и правителствени ръководители от Германия, Италия, Полша, Великобритания и Канада, които ще координират обща европейска позиция по отношение на мирните преговори между Украйна и Русия.
Дискусиите в Париж идват в контекста на активизираните дипломатически усилия на Вашингтон. През последните дни президентът на САЩ Доналд Тръмп проведе последователни телефонни разговори с Владимир Путин и Володимир Зеленски, в опит да постигне ограничено примирие и очертае път към прекратяване на войната. Макар разговорите да бяха описани като "много добри", европейските съюзници на Киев засега не участват пряко в американските инициативи, което според източници на Bloomberg поражда нужда от по-тясна координация в рамките на ЕС и НАТО.
Очаква се на срещата в Париж да бъдат разгледани и въпроси за дългосрочна подкрепа на Украйна, включително военна помощ, планове за следвоенно възстановяване и гаранции, че териториалната цялост на страната ще бъде защитена, ако се стигне до споразумение с Москва.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:40 Хороскоп за неделя, 28 юни 2028 г.
- 19:35 Водачът на "Хизбула": Против съм споразумението между Израел и Ливан
- 19:24 Около 7 млн. души са засегнати от земетресението във Венецуела
- 19:14 Катастрофа на Макс Верстапен прати Джордж Ръсел на първа позиция в Австрия
- 19:03 Румен Радев: Предстои ми среща с Александър Вучич
- 18:52 Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни
- 18:41 Василев: Как пък веднъж не направиха "техническа грешка" да дадат повече пари за майчински и детски
- 18:30 Опустошителна буря остави хиляди на тъмно в Нова Зеландия (ВИДЕО)