Сирия е арестувала заподозрени за атентатите в Дамаск по време на посещението на Макрон

ЕС и Свят 10.07.2026 18:54 Снимка: ДНЕС+

Сирия е арестувала заподозрени за атентатите в Дамаск по време на посещението на Макрон

Сирийските власти съобщиха, че са арестували няколко заподозрени, обвинени за поредица от взривове в Дамаск, включително атентатите, извършени по време на посещението на френския президент Еманюел Макрон тази седмица, предадоха Асошиейтед прес, Франс прес и БТА.

Силите за сигурност са провели акции в сирийската столица и околните райони и "са успели да разбият изцяло клетката, отговорна за атентатите", се казва в изявление на сирийското министерство на вътрешните работи. В него не се посочва самоличността или принадлежността на задържаните.

Във вторник (7 юли) взривни устройства бяха поставени в контейнер за отпадъци и в паркиран автомобил по време на знаковото посещение на Макрон в Сирия, която се възстановява след години на гражданска война. По време на взривовете Макрон се е намирал в президентския дворец, където е имал среща със сирийския президент Ахмад аш Шараа.

Според окончателните данни на сирийското министерство на здравеопазването при взривовете е загинал един човек, а 36 са били ранени.

Миналата седмица самоделно взривно устройство избухна в кафене в близост до главния съдебен комплекс в Дамаск, при което загинаха най-малко 10 души, а над 20 бяха ранени, припомня АП.

Нито една групировка не е поела отговорност за двете нападения.

Високопоставен представител на сирийските сили за сигурност заяви късно снощи, че предварителното разследване сочи, че клетката, отговорна за атентатите в Дамаск, е свързана с "Ислямска държава", допълва агенция Ройтерс.

"Ние успяхме да проследим един от членовете на клетката, отговорна за бомбените нападения в Дамаск на 7 юли, и докато го наблюдавахме, идентифицирахме останалите членове на групата", заяви Ахмад ал Далати, който отговаря за вътрешната сигурност в Дамаск.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355