Лев и евро заедно пестят 1,5 млрд. лв. на година, но ще пипат закони, за да няма спекула

България 30.06.2023 10:40 Снимка: ДНЕС+

Лев и евро заедно пестят 1,5 млрд. лв. на година, но ще пипат закони, за да няма спекула

Преди да влезе официално в еврозоната, България ще иска разрешение да ползва и двете валути за плащане в магазина, ресторанта и за заплати

Идеята за двете валути бе обявена от финансовия министър Асен Василев в сряда при представянето на бюджета за 2023 г. Страната ни започва преговори с Европейската комисия и Европейската централна банка да въведе еврото като второ платежно средство.

“В момента сделките, които са на физически лица, като крайни продажби и преводи на заплати по закон се извършват само в левове. Нека проведем всички разговори с ЕЦБ и ЕК и ако има промяна, ще бъде своевременно коментирана”, каза Асен Василев. А въпросната промяна ще разреши на две физически лица да извършват сделки в евро, без държавата да ги ограничава.

Паралелен живот на лев и евро означава и двете валути да се използват в ежедневните плащания у нас, дори в магазини, заведения за хранене и други търговски обекти. Пазарът на имоти отдавна работи в евро, а все повече българи, работещи в чужди компании, базирани у нас, получават заплатите си в европейската валута.

БНБ пък разрешава откриването на банкови сметки в евро, през които да се правят различни операции, да се нареждат плащания и да се получават пари. Не е напълно забранено и плащането на заплатите да става в европейската валута, макар да е рядкост.

Но не е въведена употребата на евро в търговската мрежа, както и за плащането на задълженията към държавата или общините. За тези операции може да се използват само левове.

Основното предимство  на паралелното използване е, че ще направи въвеждането на еврото вместо лева по-лесно и безпроблемно, защото при по-честата употреба на европейската валута в ежедневието хората ще свикнат с нея, а левът постепенно ще бъде изместен. Планираното обявяване едновременно на цените в двете валути няма да стряска потребителите, защото вече ще са свикнали с тях. 

България обаче трябва да вземе позволение от ЕЦБ и ЕК, защото едностранно въвеждане на европейската валута, без държавата да е станала член на еврозоната, се счита за нарушение на европейското законодателство.

ЕЦБ ясно посочва, че въвеждането на еврото е крайната

точка на процеса на конвергенция при влизане на дадена държава в еврозоната. Посочените в договорите за присъединяване към ЕС етапи по пътя към въвеждане на еврото не могат да бъдат заобиколени с едностранна евроизация, смятат от централната банка на Европа.

Експерти посочиха, че идеята на финансовото министерство е за едновременна употреба на лева и еврото, а не за едностранна евроизация, каквато има например в Черна гора. Страната няма  национална валута и използва еврото, но не е член на еврозоната. Това е причина ЕК непрекъснато да настоява пред Черна гора  да създаде собствена валута, иначе няма да влезе в Евросъюза.

Паралелното функциониране на двете валути може да се осъществи по няколко начина, посочват финансисти. Единият е обмяната да се извършва от банките и валутните бюра само по официалния курс   - 1,95583 лв. за евро. И то без ограничения в обемите. Така всеки ще може да се разплаща във валутата, която избере, без да прави допълнителни разходи за обмяна от една валута в друга.

Прилагането на този подход обаче предполага достатъчно големи наличности на банкноти с евро и левове, отказ на банките и бюрата от печалба през обменните курсове и достатъчно на брой търговци, които да приемат без проблеми плащане евро. Този подход не изисква промени в закони, за да се легализира двойната употреба на валутите.

Вторият начин да се случи е да се запише в закон, че левът и еврото са равностойни в разплащанията, курсът е официалният и всеки може да плаща с каквото избере. Така щели да се избегнат опитите за спекулации, при които търговци да приемат евро, но при курс, който те сами изберат. В такива случаи хората щели да бъдат ощетени, защото със сигурност в магазините щели да закръглят еврото на поне 2 лв.

 Според юристи законови разпоредби може да бъдат въведени само за публичните задължения, което да позволи плащането в евро на данъци, осигуровки, такси и  глоби.

Идеята за двойната употреба на валутите обаче можело да не заработи ефективно, не само заради юридически пречки, а и заради вътрешен отпор, смятат финансисти. Такъв можело да дойде първо от банки и обменни бюра, които в момента печелят от разликата в обменните курсове. Те ще изтъкнат множество причини, като например трудно управление на процеса, недостатъчни количества на  двете валути, за да бъдат взаимозаменяеми, липса на адекватен контрол и други. Търговци пък щели да бъдат против заради допълнителните инвестиции, които трябва да направят за двоен софтуер и по-честите проверки, на които ще бъдат подложени./24 часа

CHF CHF 1 1.97959
GBP GBP 1 2.28624
RON RON 10 3.93132
TRY TRY 100 5.59248
USD USD 1 1.80078