България 16.07.2024 16:36 Снимка: ДНЕС+
КЗК с открито производство срещу Столична община заради проекта за Мемориала пред НДК
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Столичната община по подадена жалба от студио "Гебуплан", което е победителят в архитектурния конкурс за проект за възстановяване на Мемориала на загиналите войници в парка на НДК. Решението на КЗК е публикувано днес на интернет страницата ѝ.
На 2 юли кметът Васил Терзиев обяви, че е взел решение да прекрати процедурата за провеждане на конкурс за възстановяване на Войнишкия паметник в пространството пред НДК и посочи, че ще се състои нов конкурс. "Преди местните избори е започнал четвъртият пореден конкурс за възстановяване на Войнишкия паметник в пространството пред НДК. Този паметник е обект на много спорове и е пример за необходимостта да водим осъзната дискусия за историята ни като общество", уточни тогава Терзиев.
Няколко дни по-късно той обяви, че отменя заповедта си за прекратяване на конкурса. Кметът оттегли заповедта си за спиране на проекта за възстановяване на Мемориала от Софийската желязна дивизия на 9 юли, когато се състоя заседание на Комисията по култура, наука и културно многообразие към СОС.
В конкурса за възстановяване на мемориала на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк от Първа пехотна софийска дивизия участваха пет предложения. Те бяха разгледани от 11-членно жури, представители на различни организации и институции. Според оценката на журито проектът на студио "Гебуплан" ЕООД с ръководител арх. Филипа Гугучкова е бил достатъчно близко до заданието, за да покрие минимума от точки. Второ и трето място не са присъдени, тъй като останалите участници не са получили минималния брой точки за класиране съгласно регламента на конкурса, съобщават от направление "Архитектура и градоустройство" към Столичната община.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 21:50 Ключова среща между Тръмп и Зеленски за бъдещето на войната в Украйна
- 21:04 Ушаков: Путин очаква от преговорите между Тръмп и Зеленски "решение за Донбас"
- 20:59 Силният вятър нанесе материални щети в 26 области в страната, няма пострадали хора
- 20:55 Хороскоп за понеделник, 29 декември 2025 г.
- 20:44 Тръмп обяви, че е провел "много продуктивен" разговор с Путин преди срещата си със Зеленски
- 19:37 Дензъл Уошингтън на 71
- 19:27 Великобритания купува от Германия мобилна артилерийска система RCH 155
- 19:18 Румяна Дечева: Насилствено въвеждане на машинно гласуване не е добро решение