България 29.05.2021 09:37 Снимка: ДНЕС+
Кюстендилска област е пред създаване на колективен имунитет срещу Covid-19
Кюстендилска област е пред създаване на колективен имунитет срещу Covid-19, като голяма част от населението от Кюстендилска област са се срещнали с вируса - симптомно или безсимптомно, през последната половин година и нивото на имунитет сред населението е високо.
Спадът на новозаболелите в региона е 4 до 5 пъти по-голям сравнено с другите области в страната. Ако този имунитет е стабилен и се задържи по-дълго, през есента е възможно да няма кризисна ситуация.
Опасност идва от навлизането в страната на нови варианти на вируса.
Това е една от констатациите на работната среща, организирана от областния управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски с директорите на здравните институции и болничните заведения в региона.
Хипотезата за създадения колективен имунитет в Кюстендилска област застъпва гл. лекар на районната болница д-р Александър Величков"
"Това е хипотеза. Не може да се докаже, но е факт, че няма болни. Това е добре".
Министерство на здравеопазването е осигурило достатъчно количества от ваксините "Пфайзер", "Модерна", "Янсен" и "Астра Зенека" и всеки гражданин, който желае да са имунизира, може да избере с каква ваксина да го направи, обяви на срещата директорът на РЗИ в Кюстендил д-р Златко Величков.
Докладвано бе, че до вчерашна дата (27 май) общо поставените дози в област Кюстендил са 23 519. С първа доза са имунизирани 14 103, а лицата със завършена имунизация са 9416.
През вчерашния ден са ваксинирани 495 лица, което е поставило област Кюстендил на едно от първите места в страната по брой имунизирани лица в рамките на деня./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:06 Монархията след кралица Елизабет: Стабилност или криза?
- 17:55 Спасителна жилетка на оцелял пътник от "Титаник", беше продадена за 906 000 щатски долара
- 17:45 19 април 1783 г. - денят, в който Крим става част от Руската империя
- 17:34 Словакия: "Да" за заема от 90 млрд. евро за Украйна, но "не" за нови санкции срещу Русия
- 17:22 Google и Apple в центъра на скандал: Пуснаха приложения, които "събличат" хора
- 17:19 „Галъп интернешънъл болкан“: Към 16.00 часа са гласували 39%
- 17:13 Астрономическата обсерватория в Стара Загора върна духа на първия полет в Космоса
- 17:03 Непълнолетен осъмна в ареста във Варна