Кредитор на фирма на Асен Василев получи зелена светлина да си търси дълга

България 01.07.2025 11:17 Снимка: ДНЕС+

Кредитор на фирма на Асен Василев получи зелена светлина да си търси дълга

Кредиторът на свързаната в годините с бившия финансов министър и лидер на ПП Асен Василев фирма “СТВ кънсълтинг” Себастиян Бретшнайдер е успял да постигне важна съдебна победа. Софийският градски съд е признал правото му да приложи в България окончателно решение, постановено от Международния център за разрешаване на спорове при Американската арбитражна асоциация. Решението е от юли 2024 г. и по силата му “СТВ кънсълтинг” следва да заплати на Бретшнайдер 3 530 400 щатски долара за извършени нарушения по договор за револвиращ кредит. Извън тази сума съдът е признал правото на Бретшнайдер да получава дневна ставка в размер на 2824.32 щатски долара, дължима от 1 юли 2024 г. до момента на действителното плащане, както и 28 805 долара такси и разноски и 38 290  долара адвокатски хонорари.

Производството пред СГС е образувано по реда на Закона за международния търговски арбитраж. Бретшнайдер е поискал от съда да признае и да допусне изпълнение на арбитражното решение от САЩ, като му бъде издаден изпълнителен лист за присъдените суми.

Съдиите установяват, че арбитражното решение е взето съгласно клаузите по договора между “СТВ кънсълтинг” Себастиян Бретшнайдер и че признаването и изпълнението му у нас не би противоречало на българската правна уредба.

“От мотивите на арбитражното решение се установява, че на ответника е предоставена възможност както да изложи становище и да направи искания и възражения, така и да представи доказателства и да оспори представени от другата страна доказателства. Ето защо съдът намира, че арбитражното решение не е било постановено в нарушение на принципа за равенство на страните и принципа на състезателното начало", аргументира се съдът. Той осъжда “СТВ кънсълтинг” да плати нови разноски по производството в размер на 41849.34 лв.

Решението на СГС не е окончателно и подлежи на обжалване пред САС в двуседмичен срок. Към момента не е ясно дали има обжалване по решението. 

“СТВ консълтинг” е в процедура по несъстоятелност. Тя не е приключила. Асен Василев първоначално се оказа директно въвлечен в нея, защото съдът прие за установено, че „СТВ Консълтинг“ е изпаднала в неплатежоспособност още на 31.12.2020 г. Тогава едноличен собственик на капитала на ЕООД-то и негов управител е Асен Василев. Той прехвърля дела си във фирмата на Марио Сотиров на 7 май 2021 г., преди да стане финансов министър. След обжалване Софийски апелативен съд определи друга начална дата на неплатежоспособността - 31.12.2023 г. На свой ред и това решение е обжалвано във ВКС.

Както „Сега“ писа, производството по несъстоятелност започна по молба на Себастиан Бретшнайдер, който предяви претенции към „СТВ Консълтинг“ за невърнат заем – главница и лихви,  в размер на 3 181 600 долара. Заемът е предоставен по договор от 25.02.2019 г. (в първоначален размер от 1 млн. долара) с фирма „СТВ К.“ ЛТД, регистрирана на Британските Вирджински острови. На 27.11.2020 г. по този заем е сключено допълнително споразумение, с което е предвиден допълнителен заем от 477 025 долара. Именно в това споразумение като солидарен длъжник е привлечено и регистрираното в България „СТВ Консълтинг“ ЕООД. Дружеството, оглавявано към момента на сключване на споразумението от Асен Василев, поема задължение да обезпечи заема от Бретшнайдер с учредяване на втора договорна ипотека на свой имот на „Чаталджа“ 3 (след тази в полза на банка) и да гарантира плащането на всички суми по дълга. Такава ипотека обаче не е учредена, а в последствие имотът е продаден без да се погаси дългът към Бретшнайдер. Падежът по този заем е настъпил на 1 януари 2023 г. – преди продажбата на имота.

По делото за несъстоятелност в последствие е присъединена и Първа инвестиционна банка, която на 27.08.2021 г. е предоставила банков кредит на дружеството за осигуряване на оборотни средства.

Последното вписване по партидата на фирмата е от 6 юни 2025 г., когато е наложен запор в полза на Първа инвестиционна банка. Запорът е върху дружествени дялове и се налага на базата на издаден изпълнителен лист за сума от 1 362 691.65 лв. Новината бе съобщена първо от bird.bg.

CHF CHF 1 2.09247
GBP GBP 1 2.28618
RON RON 10 3.8512
TRY TRY 100 4.19993
USD USD 1 1.6688