Колко е опасна боровата процесионка и за какво да внимаваме?

България 18.04.2024 09:34 Снимка: ДНЕС+

Колко е опасна боровата процесионка и за какво да внимаваме?

Макар в социалните мрежи да се създава усещане за нашествие, според експерти за такова не може да става дума. Все пак трябва да сме внимателни

Сигнали от стопани на кучета, загубили домашните си любимци след среща с определен вид гъсеници, заваляха в социалните мрежи в последните няколко седмици. Става дума за вида борова процесионка, която според специалисти предизвиква тежки алергични реакции, задушаване и дори смърт при ненавременна реакция. Летален изход след "ужилване" (допир до космите му) от насекомото при хора у нас няма, но гъсеницата е опасна не само за домашните любимци, а и за малките деца, предупреждават експерти. 

Пред NOVA Нели Цветкова от Кюстендил - майка на малко дете, тази сутрин разказа, че то настъпило гъсеницата и семейството било посъветвано да измие обувката. Това обаче не помогнало и по краката му се появил обрив. Родителите завели детето в токсикологията в "Пирогов", където лекарите им обяснили, че е получило алергична реакция.

Къде и кога се срещат боровите процесионки? 

Процесионки се срещат всяка пролет в борови и дъбови гори, основно в южните склонове на Стара планина, на Средна гора и в Родопите, където има главно дъбови и борови гори. Боровата процесионка се среща и в градските паркове, но популациите им не са големи. Експертите съветват да се пазим от дървета, в чиято корона има бяла, пухкава къделя. Това е подсказка, че там има ларви или че гъсеници вече слизат на земята.

Гъсениците се придвижват като "на влакче" в края на пролетта, когато слизат на земята. Там продължава жизненият ѝ цикъл, който е около два месеца. Той включва пет процеса, които се осъществяват, докато гъсеницата се превърне в пеперуда, живееща 24 часа.

Снимка: iStock by Getty Images

С какво са опасни? 

Алергологът д-р Тихомир Мустаков обясни, че телата на боровата процесионка отделят два алергена и след среща с нея се част от хората получават алергична реакция, другата - токсична. Ако пък домашен любимец оближе насекомото, може да се стигне до некроза на езика му, до задух и смърт. 

Д-р Генко Мирев от общинския приют в Казанлък уточни, че пораженията зависят от имунната система на животното, което е било в допир с насекомото. "Някои са страшно алергични, правят анафилактичен шок. Зависи и от количеството власинки, погълнати от животното", добави той. 

Д-р Шасине Вели, лекар в Клиниката по спешна токсикология към Военномедицинска академия, добавя пред БНТ, че най-токсични са космите на гъсеницата, които могат да предизвикат обрив, конюнктивит, кашлица, болки в гърлото. "Заради силно токсичните косми на гъсеницата тя се възприема като "жилеща". Космите съдържат токсини и белтък. При докосване на гъсеницата човек може да получи обрив, който понякога е много изразен", обяснява тя. 

Снимка: iStock by Getty Images

По думите ѝ е възможно и да се получи вторично инфектиране, което изисква сериозна лекарска намеса.

"Космите на тези гъсеници лесно се откъсват дори и от повей на вятър, което води до инхалаторно въздействие върху човек или животно, ако попаднат по лигавиците им. Това може да причини конюнктивит, болки в гърлото или кашлица. Терапията на тези състояния предвижда прием на противоалергични медикаменти, включващи антихистаминови и кортикостероидни лекарства. При вторично засягане може да се използват кремове, съдържащи антибиотици, който е алергизиращ. Ако човек, пострадал от такава гъсеница, е сам, трябва да измие засегнатото място и да приеме антихистаминов медикамент". 

По думите на д-р Вели обривите се проявяват много бързо и би било добре да се потърси лекарска помощ възможно най-скоро след контакт с гъсеницата. "Ние не сме имали случаи на летален изход сред пациенти, които са били засегнати от гъсениците", каза още тя. "При децата локалните прояви биха били по-обширни, но в истинския смисъл на животозастрашаващи прояви не би трябвало да се стига, ако има правилна лекарска намеса", допълни д-р Вели.

При хора, страдащи от хронични заболявания, има по-голям риск, но при тях рискът е голям и при ужилване от пчела или оса.

Какви мерки се вземат? 

Екологът към Община Казанлък Петя Николова обясни, че нападението от борова процесионка е слабо - под 30% и каза какви мерки се взимат: "Използваме биологичен метод за справяне. През юни ще заложим феромонови уловки. Те ще хващат мъжките видове. Дърветата се обезлистяват и унищожават от насекомото. В момента гъсениците какавидират и шушулките им са празни. Предстои да изрежем пашкулите по дърветата". 

Д-р Шасине Вели от ВМА добавя, че тази гъсеница е добре позната и се извършва се ежегоден мониторинг на разпространението ѝ, като се взимат необходимите мерки от Изпълнителна агенция по горите. През последните 15 години честотата на тези гъсеници е намаляла.

Д-р Вели съветва хората да избягват да ходят боси в районите, в които видят къделите в короните на дърветата, да не докосват гъсениците, а домашните любимци да не се допускат в близост до тях. 

CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481