
България 26.01.2025 10:28 Снимка: ДНЕС+
КНСБ ултимативно иска в бюджета да залегне поне 10 % ръст на заплатите за 2025 година.
Сред акцентите в социалната сфера е искането на синдиката за усъвършенстване на пенсионната система
До края на следващата седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които настоява да залегнат в управленската му програма. Вече са започнали разговорите на синдикалистите с отделни министри по проблемите и приоритетите по сектори. Сред исканията на КНСБ е залагането в бюджета на поне 10 процента ръст на заплатите за 2025 година.
Сред акцентите в социалната сфера е искането на синдиката за усъвършенстване на пенсионната система на базата на двата анализа, които вече бяха разработени от социалното министерство и Икономическия и социален съвет за трите стълба на системата - солидарния, допълнителния задължителен и доброволния, оповести президентът на КНСБ Пламен Димитров: "Час по-скоро да се свика работна група в Министерството на труда, а може и междуведомствена с Министерството на финансите, тъй като вторият стълб касае не само труда, а и устойчивостта на финансите като цяло и възможността за финансиране на дълга, вътрешният особено, и инвестициите в това число и пенсионната система да бъде сложена във фокуса на приоритетите за усъвършенстването и доразвитието ѝ".
Синдикатът настоява да се разработи и приеме методология за официално измерване на заплатата за издръжка, а минималната и средната заплата по сектори да бъдат "отвързани" от средната работна заплата за страната и да бъдат "вързани" с тази за издръжка, защото:
"Заплатата за издръжка се получава от цени. Т.е. какво идва от пазара и какви ръстове дава пазара, т.е. какво трябва да посрещна с моята заплата като покупателна способност".
Друго искане на КНСБ е до края на март да бъде транспонирана европейската Директива за минималните работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне. Синдикалистите продължават да настояват във въгледобивните райони да започне детайлна оценка на активите и състоянието на комплекса "Марица-Изток", и да се разработи план за стратегическо преструктуриране и запазване на работните места.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09269 |
![]() |
1 | 2.26763 |
![]() |
10 | 3.86688 |
![]() |
100 | 4.17071 |
![]() |
1 | 1.66213 |
Последни новини
- 20:55 Хороскоп за неделя, 6 юли 2025 г.
- 19:33 Папа Лъв XIV предприе първи действия срещу сексуалните посегателства
- 19:24 Мъжът, който не остарява
- 19:11 Ситуацията с пожара на гръцкия остров Евия се е подобрила
- 18:59 Андреева пречупи американка, шампионката от 2022-ра аут от "Уимбълдън"
- 18:46 Колко близка е Скарлет Йохансон със своя брат близнак
- 18:34 Красивите цветя, които вече не трябва да садим в градината си
- 18:21 Пожар в района на летището в Бургас