
България 23.04.2025 15:28 Снимка: БТА
Кметът на район "Илинден" обвини кандидат-депутат от ПП за проблема в "Захарна фабрика"
Емил Бранчевски твърди, че Марин Тихомиров е използвал събарянето на незаконните постройки, "за да си развива кариерата"
Проблемът с недоволството в "Захарна фабрика" заради събарянето на незаконните постройки дойде чисто политически от Марин Тихомиров от ПП, който създаде проблем там, където няма, за да може да си развива политическата кариера. Това заяви кметът на столичния район "Илинден" Емил Бранчевски, който преди няколко месеца напусна "Спаси София".
"Проблем нямаше, аз имах комуникация с гражданите. Те бяха съгласни да бъдат настанени. И в деня преди събарянето идва един конкретен политически субект и им казва: "не, не приемайте това, което сте се разбрали, защото те са длъжни да ви дадат общински апартаменти". Тези хора са лъгани и манипулирани, че някой трябва да им дава общински апартаменти. Не, това, което общината и държавата по принцип е длъжна да осигури, е подслон - алтернативно настаняване. Това, което ние сме осигурили", обясни Бранчевски.
Кметът беше категоричен, че твърденията, че районната администрация не е спазила европейско решение, са неверни.
"Ако някой си беше направил труда да го прочете това решение, щеше да разбере, че в него е написано да не се събарят незаконни постройки на семейства, на които не е осигурено алтернативно настаняване. Такива семейства няма", коментира още Бранчевски.
И подчерта, че събарянето в никакъв случай не е политическа грешка.
"Спазването на закона никога не може да бъде тълкувано от никой като политическа грешка. Тук става въпрос за едни не просто незаконни постройки. Тук говорим за постройки, които са с непосредствена опасност за живота и здравето на хората. Това е много ключово да се знае. Защо трябва някой трябва да умре в тази държава, за да се случи нещо? Защо трябва да допускаме сценарии като в Сърбия, като в Македония, в "Захарна фабрика", обясни Бранчевски, цитиран от БНТ.
Той посочи, че е имало три пожара в "Захарна фабрика".
"Ако беше станал някакъв инцидент, щяхме да седим тук и да си казваме защо заповедта не беше изпълнена, а не защо е изпълнена", отбеляза кметът и обясни, че незаконните постройки са незаконно свързани с ток и вода.
"Аз когато съм влизал, някои от бараките бяха свързани с разклонители през стрехите. Свързването с водата беше чрез изкопана една яма до една основна тръба и незаконно присъединение", посочи кметът на "Илинден".
По думите му там живеят 62-ма души - по преброяване от февруари.
"Много голяма част от тези 62-ма души имат адреси на различни места в София и в страната. Тоест тези хора нямат основания да бъдат там. Те имат домове и нямат причина да бъдат там", каза Бранчевски.
Събарянето на незаконните постройки в "Захарна фабрика" започна на 15 април. Заповедта за премахването им е от 2016 година, но едва сега се пристъпи към реални действия. Събарянето обаче доведе до недоволството на хората от гетото, които излязоха на протест.
Демонстрация имаше и от другите жители на квартала, които пък обявиха, че искат равни права с хората от гетото.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09898 |
![]() |
1 | 2.27798 |
![]() |
10 | 3.9295 |
![]() |
100 | 4.45449 |
![]() |
1 | 1.70428 |
Последни новини
- 19:32 Киселова не смята за грешка обличането на тениска с логото на хазартна фирма
- 19:20 Китай: САЩ трябва да спрат със заплахите и принудата, ако искат споразумение
- 19:11 България пак поиска от ЕК отлагане на либерализацията на пазара на ток
- 19:02 Разследват вече бившия шеф на форума в Давос
- 18:53 Държавата дава 2 млн. лв. за децата, останали извън общинските детски градини
- 18:44 Купуваме 35 електрически влака
- 18:35 Мъж е в тежко състояние след множество удари с брадва във ферма в тетевенско село
- 18:26 ВСС стартира втората процедура за шеф на Апелативна прокуратура-София