.jpg)
България 30.11.2024 13:19 Снимка: ДНЕС+
Киселова: Народното събрание може да блокира и на стъпка зам.-председатели
След избора на председател трябва да бъдат избрани и заместник-председатели. Там също има риск парламентът да блокира както сега при гласуване за всеки заместник-председател поотделно, както предлага ПП-ДБ. Това предупреди в студиото на БНТ номинираната за председател на парламента от БСП-Обединена левица Наталия Киселова.
Затова и тя обясни, че коалицията, която представлява, настоява за предвидимост и яснота и за следващите стъпки в Народното събрание след избора на председател - този процес не е просто формалност и може да създаде допълнителни трудности, ако не бъде постигнато съгласие по процедурните въпроси.
"Разговорът за деблокиране на Народното събрание се води от три седмици, но пред нас остават съществени въпроси", подчерта Киселова. Припомняме, че след като бе издигана като номинация за председател на НС седем пъти, едва вчера, на осмия път, Наталия Киселова получи подкрепа и от ГЕРБ-СДС, но дори и на балотажа не успя да събере нужното мнозинство, за да заеме място на президиума на НС.
По думите ѝ, от "БСП - Обединена левица" предлагат разговори по тези технически въпроси именно за да се избегне подобен сценарий. "Не бягаме от отговорност, но настояваме за диалог и изчерпване на всички възможности за постигане на консенсус," подчерта тя.
Киселова отбеляза, че политическите групи в парламента са изправени пред дилема - да осигурят функционалност на Народното събрание или да се насочат към нови предсрочни избори. "Изборите вече не просто чукат на вратата, те са влезли в стаята. Част от групите работят за забавяне на насрочването им, което създава напрежение," допълни тя.
Депутатът очерта ключовите задачи, които трябва да бъдат разгледани в Народното събрание. Сред тях са конституирането на антикорупционната комисия, прекратяване на процедурите за избор на главен прокурор и председател на ВАС, както и намиране на мнозинство за избор на представители във ВСС, омбудсман и други ключови позиции.
"Това са въпроси, които изискват надпартиен подход. Трябва да се търси съгласие и ясни приоритети, за да се избегне задълбочаване на политическата криза," заяви Киселова.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10508 |
![]() |
1 | 2.27758 |
![]() |
10 | 3.92926 |
![]() |
100 | 4.52106 |
![]() |
1 | 1.72168 |
Последни новини
- 21:14 Хороскоп за петък, 18 април 2025 г.
- 19:37 Две верижни катастрофи затрудняват движението по АМ „Тракия“ в посока Бургас (ВИДЕО)
- 19:34 "Величие" готви следващия вот на недоверие
- 19:27 Военното министерство опровергава слухове за обявена мобилизация
- 19:20 Себастиан Фетел: Все повече жени се осмеляват да шофират и да поемат контрол над живота си
- 19:12 Могат ли митата на Доналд Тръмп да се превърнат в "бомба" за винарската индустрия
- 19:03 ИВСС отчита повишена ефективност на съда и прокуратурата през 2024 г.
- 18:56 Учени откриха данни за живот на планета в съзвездието Лъв