Кирил Петков отново не се яви на комисията Gemcorp

България 29.07.2022 08:54 Снимка: ДНЕС+

Кирил Петков отново не се яви на комисията Gemcorp

България още има активен договор с „Газпром Експорт”, каза енергийния министър

След няколко избягвания на изслушването си пред комисията Gemcorp, днес Кирил Петков отново не се яви пред депутатите и остави сам да отговаря на въпросите енергийния министър в оставка Александър Николов.

Спор избухна между Теменужка Петкова от ГЕРБ, която постави въпроса дали са правени предварителни проучвания преди подписването на меморандума и дали е извървяна цялата процедура. Тезата, която разви настощият министър беше, че меморандумът е необвързващ, докато според предшественичката му на поста това изобщо не е така. Петкова заяви, че има арбитраж, ако той бъде прекратен.

Десислава Трифонова от ГЕРБ пък се възмути, че премиера в оставка не присъства: „Както видяхте, министър-председателят в оставка се скри от комисията, Асен Василев е в нелегалност, вече в нелегалност е и министър-председателят в оставка. Той трябваше да отговори на въпросите защо след като е получил доклада на ДАНС, меморандумът не е прекратен и защо излъга, че е възложил проверка на ДАНС”, заяви тя.

„Министър Николов се опита да се измъкне от ситуацията, но той не спомена няколко много важни факта. Първо, че е укрил документи от комисията. Ние имаме само едно писмо, в което той описва как точно са направили контакта само с IP3, но не и с Gemcorp. Не стана ясно как е станал контактът. Той дори не знае, че тя е офшорка”. Тя заяви, че не са им предоставили документи и ги обвини, че дори не разполагат с такива документи. „В кой неангажиращ документ слагате клауза за арбитраж и защо се изрежда цялата енергетика”, попита тя.

По време на заседанието Николов обясни, че България още има активен договор с „Газпром Експорт”. „Последното предложение за анексиране на този договор, за да се спази президентският декрет на Русия, е изпратен от България. Ние сме предложили структура на продължаване на договора, който е приложим в България. Нямаме отговор”, каза той.

Николов коментира и това кога можем да очакваме диверсификация през гръцкия терминал.

„Булгаргаз” и всяка една държава в ЕС в момента се конкурира за слотове, за терминали и за всичко, което е свързано с диверсифициране на доставките. Ние нямаме директен излаз към терминал, на който „Булгартрансгаз” е собственик или съсобственик. Това ще се случи потенциално, по наша информация към края на 2023 или началото на 2024 г. в терминала на Александруполис, което ще осигури допълнителна диверсификация по гръцката връзка”, каза той.

Той коментира и цената, която се очаква да плащаме за енергоизточниците. „Следващото правителство, което и да е то ще има да решава един малко по-лесен казус и той е дали трябва да продължи програмата за компенсиране на потребителите. За съжаление, ефектите от войната и това да се превръща енергийния ресурс в политически и социален инструмент ги живеем не само ние, но и цяла Европа”, заяви Николов.

CHF CHF 1 2.082
GBP GBP 1 2.35096
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.15798
USD USD 1 1.76423