България 06.01.2026 17:40 Снимка: ДНЕС+
Караджов иска решение от Гърция за заявените 48-часови фермерски блокади по границата
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов проведе телефонен разговор с министъра на инфраструктурата и транспорта на Република Гърция Христос Димас относно фермерските блокади по границата, които продължават повече от месец, съобщиха от пресцентъра на ведомството.
Във връзка със заявените намерения за пълно затваряне на границата за период от 48 часа, Караджов постави въпроса за осигуряване на временни прозорци и маршрути за преминаване на тежкотоварните автомобили, като подчерта, че гарантирането на проходимост е от ключово значение за ограничаване на икономическите щети и предотвратяване на сериозни смущения в международния транспорт.
Той изрази своето притеснение относно блокадите, които продължават повече от месец, като предизвикат образуването на дълги колони от товарни автомобили на българска територия, значителни икономически загуби и сериозни затруднения за българските превозвачи. Той подчерта, че блокадите не само нарушават свободното движение на стоки и хора в рамките на Европейския съюз, но и оставят стотици шофьори да чакат с часове при тежки зимни условия.
От своя страна Христос Димас подчерта, че Гърция добре осъзнава проблемите, които настоящата ситуация създава за съседните държави, и активно търси решение. По думите му премиерът Кириакос Мицотакис лично следи ситуацията и е отправил покана за среща с представители на фермерите още преди две седмици, като се очаква техният отговор в най-близко време.
Според Димас желанието на гръцкото правителство е въпросът да бъде решен възможно най-скоро, при запазване на добросъседските отношения между двете държави.
По време на разговора Гроздан Караджов поиска от министър Димас изложените от българска страна съображения да бъдат предадени на представителите на протестиращите, както и да бъде заявено желанието му за лична среща с тях.
Целта на подобна среща е да бъдат обсъдени възможни решения, които да отчитат интересите на всички засегнати страни - българските, гръцките и другите чуждестранни превозвачи - и да гарантират предвидимост, безопасност и непрекъснатост на транспортните връзки между България и Гърция.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:40 Милен Кермедчиев: Все още няма споразумение между САЩ и Иран, а само рамка за бъдещи преговори
- 14:32 Известният в социалните мрежи Стоян Колев размахвал оръжие на магистрала "Тракия"
- 14:28 Евродепутатът от ПП Никола Минчев без имунитет, заради скандала "Хуавейгейт"
- 14:24 Президентът Йотова: Скопие опитва да премахне текст от доклада на ЕП за съвместната комисия
- 14:17 Индипендънт: САЩ загубиха войната с Иран
- 14:09 Медведев: Международен съд за първи път призна суверенитета на Русия в новите ѝ граници
- 14:01 МО: Гвардейският оркестър е участвал в „Шествието за семейството“ по искане на БПЦ
- 13:58 Бюджетна комисия на второ четене разреши изтеглянето на нов държавен дълг до 3,8 млрд. евро