България 08.05.2023 08:05 Снимка: ДНЕС+
Иван Гешев с първи коментар след взрива: Не ме е страх. Други хора трябва да ги е страх
Не чух министърът на вътрешните работи да се е извинил, че казва, че има заподозрени за този атентат, заяви Иван Гешев
Главният прокурор е бил без семейството си в автомобила, пред който в понеделник избухна взрив. Това потвърди Иван Гешев в интервю от Ню Йорк за БНТ като заяви, че в колата е бил със служители от НСО.
„Въпросът е нормално ли е до кола на главен прокурор на страна от ЕС да има взрив и в кои години се връщаме“, заяви Гешев.
Той отдава разминаванията в говоренето по темата на интерпретации на негови съобщения, с които неформално е отговорил на журналисти, че е добре и се притеснява за децата си.
„След това започнаха импровизации в медиите, което наложи да напиша, че няма да правя официални изявления по случая, но сега се налага. Вероятно в цялата ситуация не е съобразил изказването си г-н Сарафов, но аз не възприемам за нещо лошо да се извиниш за грешката си. Не чух министърът на вътрешните работи да се е извинил, че казва, че има заподозрени за този атентат и взрив“, каза още Гешев.
В петък в парламента служебният вътрешен министър заяви, че е пострадал само леко фарът на бронирания автомобил, както и че взривът няма силата да наруши защитата на колата, в която се е возил главният прокурор.
„Аз не мога да отговоря защо служебният вътрешен министър г-н Демерджиев прави някакви изказвания. Най-малкото той не е посетил местопроизшествието. На следващо място, според НПК той не участва в това разследване и няма право да разгласява информация. Разследването се води от следователи от НСлС. На следващо място неговите собствени служители устно са заявили пред следователи от НСлС, че става въпрос за взрив с поне 3 килоглама тротилов еквивалент. Така че тези изявления на министър Демерджиев аз не желая да коментирам“, заяви още главният прокурор.
„Този израелски експерт, има богато CV и е виждал много повече взривове от министър Демерджиев. Без да го обидя, мога да кажа, че се доверявам на мнението на този човек“.
Гешев обясни, че маршрутът е бил обичаен за него.
„Близо до мястото на взрива, на около 10 метра има мост. За съжаление в този ден имаше много движение и само 2-3 минути след като продължихме с колата, се разминахме с повече от 10 коли, които се дожеха в посока Самоков. Радвам се, че в този ден не пострадаха български граждани. Отдаличнихме се в посока София и НСО ме заведоха в Националата служба за охрана. Доколкото разбрах това, че сме се отдаличили е протокол, който спазват служителите на НСО“, обясни главният прокурор.
Той обясни, че не е коментирал една седмица, защото самият той е искал да си направи изводи: „Това е програма, която е съгласувана преди месеци. Така че аз следвам програмата си. В Ню Йорк ще имам срещи. Както знаете до нас има война. След агресията в Украйна в опасност е поставен целият демократичен свят. Виждате какви са проблемите в България с престъпността и за да осигурим спокойствие за българските граждани трябва да развиваме партньорските си взаимоотношения. На следващо място, ако наруша програмата, това ще покаже, че ме е страх. Вярвайте ми, не ме е страх. Някои други хора трябва да ги е страх“, заяви още Иван Гешев.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:26 Хороскоп за четвъртък, 11 юни 2026 г.
- 19:28 Гръцкият парламент одобри ускорено експулсиране на мигранти
- 19:22 В Австралия конфискуваха над 100 000 гигантски съскащи хлебарки, за 120 000 € (ВИДЕО)
- 19:14 Муцунски: Случаят с Ива Михайлова, блъсната на път в РСМ, е в юрисдикцията на съдебната система
- 19:07 Кая Калас за преговорите с Украйна: Институциите на ЕС да създадат работна група
- 18:59 Нетаняху ще се кандидатира за преизбиране тази година
- 18:51 Приключи финалния турнир по шахмат за VIII-X клас от Ученическите игри във Варна
- 18:43 Мишел Мафезоли: Вече сме в ерата на бунтовете. Модерността приключва, ще се лее кръв