България 01.10.2022 12:41 Снимка: ДНЕС+

И официално, и тържествено: Дългоочакваният азерски газ потече към България

Междусистемната газова връзка "Комотини - Стара Загора", по която страната ни ще получава по 1 милиард кубически метра природен газ годишно официално влезе в експлоатация.

Това стана факт на официална церемония в Националния дворец на културата в София. Домакин на събитието е президентът Румен Радев, а специални гости са председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентите на Сърбия и Република Северна Македония Александър Вучичи Стево Пендаровски, както и министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис и този на Румъния Николае Чука.

"Още от август месец, когато встъпихме в длъжност, служебният кабинет се фокусира върху компенсиране на забавянията по междусистемата газова връзка, натрупани в предишните периоди, за да може този важен процес да бъде завършен в срок. Процесът бе наблюдаван както на министерско, така и на експертно ниво, на практика всеки ден различните администрации спешно се справяха с появили се неочаквано проблеми", каза служебният министър-председател Гълъб Донев, който откри церемонията.

Премиерът подчерта - интерконекторът е от ключово значение за диверсификацията на доставките както за България, така и за цяла Европа.

"Проектът има потенциал да допринесе за така необходимата сигурност на доставките на природен газ на разумни цени както за българските граждани, така и за нашите партньори и приятели в Европа. Вярваме, че проектът ICGB ще играе основна роля в енергийната сигурност на Европейския съюз."

Този проект означава свобода. Това акцентира в своето изказване председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

"Искам да изразя искрена благодарност на ръководителите на този проект, както и да благодаря на всички правителства на България и Гърция през годините. ЕС подкрепяше този проект както политически, така и финансово с близо 250 милиона евро. Бих казала, че днес започва нова ера за България и Европейския съюз. България получаваше около 80% от газа си от Русия, но преди Русия да започне една ужасяваща война в Украйна и енергийна война към Европа. Този проект означава свобода, свобода от зависимостта от руския газ. Той може и да покрие цялото потребление на България (3 млрд. кубически метра годишнп - бел.ред.), което е страхотна новина", заяви тя.

Председателят на ЕК изрично подчерта, че за завършването на проекта благодари на всички, положили усилия в последната една година.

Урсула фон дер Лайен говори и за важността на прехода към зелена икономика и енергия от възобновяеми енергийни източници. "Европа има всичко необходимо да се освободи от хватката на Русия", изрази увереност фон дер Лайен.

На свой ред президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви, че страната му се стреми поне да удвои износа на газ към Европа до 2027 година

"Гордеем се с този проект. Към момента сме разработили един източник в Каспийско море, но има и няколко други газови полета, които ще допринесат за увеличаване на обема на доставките. От много години изнасяме нефт на международните пазари, а в момента сме сериозен доставчик на газ. Искам да акцентирам и върху това, което г-жа фон дер Лайен каза за зелените източници. Много скоро ще сме доставчици и на електричество към ЕС, имаме потенциал за производство на стотици мегавати в Каспийско море, като в момента обсъждаме как да доставим това електричесво", каза той.

Междусистемната газова връзка между България и Гърция е с дължина 182 километра и по нея могат да бъдат пренасяни 3 млрд. кубически метра природен газ годишно с възможност капацитетът да бъде увеличен до 5 милиарда куб. метра в следващите години. Строежът на тръбата струваше 240 милиона евро. Близо 90 милиона евро от тях бяха осигурени по европейски програми, а 110 милиона евро са заем от Европейската инвестиционна банка./news.bg

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.27277
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.62941
USD USD 1 1.81448