Хаос на имотния пазар: цените ще растат още, има спешна нужда от изсветляване, регулация и контрол

България 19.02.2025 16:58 Снимка: ДНЕС+

Хаос на имотния пазар: цените ще растат още, има спешна нужда от изсветляване, регулация и контрол

Акции, стартъпи, криптовалути, злато… Микровселената за финансови активи може да предлага неограничени възможности в глобален аспект, но ако преместим фокуса от световния към средностастическия инвеститор у нас, отговорът на въпроса „Къде да вложа спестяванията си“, винаги остава един и същ - купи си недвижим имот.

Тенденцията го доказва- през последните години пазарът се развива с динамични темпове, а цените растат.

И докато някои убедено защитават теорията, че става дума за „имотен балон“, който повишеното търсене не спира да раздува, експертите имат по-логично обяснение: лихвите.

„Имаме предпоставка, която движи в голяма степен пазара на имоти, и това са ниските лихви по ипотечните кредити и депозитите. В ЕС ние сме с едни от най-ниските лихви, може би в Малта са с малко по-ниски в момента, което е изключително сериозен мотор“, обяснява пред Profit.bg Александър Бочев, председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ) и собственик на агенция за недвижими имоти, експерт с 30-годишен опит в бранша.

Със или без еврозоната - имотите ще поскъпнат още

През 2025 г. той предвижда цените на жилищните имоти да продължат с лека тенденция от 5%-10% нагоре, независимо от перспективата ни за членство в еврозоната.

„Очакването да ни приемат в еврозоната от две-три години насам донякъде се изразходи. Хората започнаха да искат да купуват имоти предвид евентуално поскъпване, което доведе до засилено търсене и съответно до покачване на техните цени и сделките - имам в предвид, в големите градове, защото за цялата страна не е така“, смята Бочев.

В потвърждение на думите му, статистиката показва, че на пазара в България през 2024 г. има спад на сделките с малко над 1%, но ако разглеждаме големите градове - София, Варна, Бургас, Пловдив, картината се променя и общият ръст на сделките е малко под 9%.

Бочев допълва, че забележително изключение на пазара извън големите градове прави морската община Несебър, където за миналата година се наблюдава повишен интерес към сделките с имоти.

Кои имоти гарантират възвръщаемост

Това предизвиква въпроса как и дали поскъпването на жилищата влияе на пазара на ваканционните имоти с цел краткосрочно отдаване под наем.

„Макар и да има ефект, той е силно концентриран на определени локации с висок интерес от туристите. Пазарът не е достатъчно развит и голям, за да можем да проследим обратната връзка – влиянието на ръста на цените на имотите върху цената на една нощувка“, обяснява за Profit.bg Борис Павлов, председател на Асоциацията за туристически имоти и иновации (АТИИ).

Идеята за създаването на подобна браншова организация възниква преди 8 години, а днес нейни членове са компании за управление на имоти, физически лица – собственици на ваканционни имоти, както и бизнеси, предоставящи продукти и услуги, приложими в сектора.

Асоциацията е част от Националния съвет по туризъм и е единственият представител на източноевропейския регион в EHHA (European Holiday Home Association) с място на борда на новосформираната световната организация STRAW (Short Term Rental Association Worldwide).

Председателят ѝ допълва още, че голяма част от ваканционните имоти у нас са закупени с инвестиционна цел и собствениците имат очаквания за възвръщаемост отвъд покачването на стойността на актива.

Проблемът обаче идва от неефективното прилагане на регулаторната рамка, което води до свръхпредлагане на пазара на краткосрочни наеми и оказва негативен ефект върху цените за нощувка. „Те се покачват, но не и с темпа на растеж на цената на самия имот. Резултатът е, че само най-добрите имоти на пазара – тези на отлична локация и с атрактивен интериор, генерират добра възвръщаемост, категоричен е Павлов.

Препоръката му е при подобен вид инвестиция купувачите да се консултират със специалисти в управлението на краткосрочни наеми. „За жалост брокерите нямат достатъчна експертиза в този сегмент и често подвеждат купувачите.“, отбелязва председателят на АТИИ.

CHF CHF 1 2.07625
GBP GBP 1 2.36326
RON RON 10 3.9295
TRY TRY 100 5.1331
USD USD 1 1.86892