ЕС и Свят 21.10.2025 14:25 Снимка: ДНЕС+
Израел идентифицира тялото, върнато от „Хамас“, то е на сержант Тал Хаими
Израел обяви днес, че предаденото снощи от радикалната палестинска групировка "Хамас" тяло на израелец е идентифицирано - то е на сержант Тал Хаими, предаде Франс прес. Военнослужещият е бил убит на 7 октомври 2023 г. при безпрецедентното трансгранично нападение на палестинските ислямисти срещу израелска територия.
"След процедурите по идентификацията в Националния институт по съдебна медицина представители (на армията - бел. ред.) информираха семейството на заложника - щабен сержант Тал Хаеми, че техният роднина е върнат в Израел и самоличността му е потвърдена", заявиха от канцеларията на израелския премиер Бенямин Нетаняху.
Тялото на четиридесет и една годишният Хаими, командир на подразделението в кибуца Нир Ицхак, е било отнесено от "Хамас" в ивицата Газа веднага след като той е бил убит на 7 октомври, пояснява АФП.
С предадените снощи тленни останки телата, върнати от "Хамас" след договарянето на първия етап от мирното споразумение между Израел и ислямисткото движение, станаха 13. По силата на споразумението палестинската групировка трябва да върне още 15 тела.
Войната в ивицата Газа започна на 7 октомври 2023 г. с нападението на "Хамас", при което по данни на Израел са били убити 1219 души, а 251 заложници са били отведени в плен в крайбрежната територия.
Според информацията на палестинските здравни власти, контролирани от "Хамас", от началото на израелското настъпление в крайбрежния анклав са загинали над 67 000 палестинци. Тези данни са приети за надеждни от ООН и редица международни организации.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:10 Хороскоп за петък, 27 март 2026 г.
- 19:20 Въпреки примирието: Израел продължава да убива палестинци в Газа
- 19:12 Откриха нов вариант на COVID
- 19:04 Европарламентът въвежда общи определения и наказания за корупцията в ЕС
- 18:56 Путин: Последиците от конфликта в Близкия изток може да са като при COVID-19
- 18:48 НАТО: За последното десетилетие България е увеличила двойно разходите си за отбрана
- 18:40 Сарафов на отчетното събрание на Варненската апелативна прокуратура: Отказвам интервюта и коментари
- 18:32 Песков: Киевският режим изнудва страните от ЕС с тръбопроводите като оръжие