Губим милиарди заради неприемането ни в сухопътен Шенген

България 27.09.2024 14:47 Снимка: ДНЕС+

Губим милиарди заради неприемането ни в сухопътен Шенген

На 10 октомври се очаква еврокомисарят по вътрешните работи да предложи България да влезе в Шенген и по суша. Това обяви ръководителят на представителството на Европейската комисия у нас.

"Шансът е реален. Въпросът е реален ли е шансът до края на годината да се случи това. До някаква степен зависи от предстоящите избори в Австрия. Имаме два други фактора, които ни помагат - в цяла Европа има осезаемо намаление на мигрантския натиск - около 1/3. В България също се усеща. Няма някакъв наплив и през въздушните граници, не е като влязохме в Шенген да има наплив от стотици мигранти. Имаме и една комисия, която в момента се променя, нямаме още нови комисари", заяви бившият заместник-вътрешен министър Филип Гунев в "България сутрин".

Виктория Славчева коментира, че България губи над 1 млрд. лв. годишно от това, че не сме в сухопътен Шенген.

"Към тези загуби следва да добавим и пропуснатите ползи, които претърпява транспортният бранш от това, че е принуден да стои и да чака на границите. Средният престой за чакане на границата ни с Румъния при Видин е 16 часа, а при Русе е 11 часа. Това влияе на икономиката на страната и на цените на стоките. Един транспортен автомобил средно по 250 евро на ден губи в чакане на опашки, което влияе на транспортния бранш и на цените. Около 8% от износа на стоки са по въздух и по вода, останалите 92% са по суша", обясни главният експерт-юрист в Юридическа дирекция на Българската търговско-промишлена палата за Bulgaria ON AIR.

Според Гунев трябва активна работа на Министерството на транспорта и на другите служби.

"Тези 16 часа не са за гранична проверка на полицая, който я прави за 20 секунди. Това е, защото продължават данъчни, митнически, проверки от наша страна, от румънска и гръцка страна. Това всичко не е свързано с Шенген. Този понеделник хиляди българи чакаха на гръцката граница да се върнат не за граничен контрол, а защото гърците са сложили ТОЛ-ове с две лели, които седят на магистралата и 3 км опашка, която се минаваше за час. Това няма да се промени ние като влезем в Шенген", поясни гостът.

Приемането ни в сухопътен Шенген значително ще облекчи този трафик, категорична е Славчева.

"Неминуемо ще има икономически ефект и България ще стане много по-привлекателна за инвеститорите. Наскоро се заговори как транспортните фирми искат да избегнат преминаването през България, което влияе на нашия имидж. Освен проблема на границите с изчакването, с тези буферни паркинги, новината за това стигна и до останалите европейски страни. Ние трябва да избягваме този лош имидж и да градим по-положителен. За бизнеса означава загуби над 1 млрд. лв. годишно. Ние отдавна сме изпълнили критериите и на 10 октомври няма да е ново предложение", добави тя.

Гунев е на мнение, че при смяната на всеки няколко месеца на министри, личните връзки и контакти, които успяват да завържат с политици, изчезват.

"Приоритет на служебната власт са изборите. Това им е основната задача и тя отнема голяма част от енергията, на което и да е правителство и това, което остава и като време, и като приоритет за Шенген, отива на второ място. Вчера гледах с тревога на ливанско-сирийската граница масовата евакуация. Ако там конфликтът се разшири, тези хора нямат много опции и това ще доведе до натиск и на Европа", посочи бившият зам.-вътрешен министър.

Постоянните промени в политиката влияят на първо място с постоянно вкарване на законопроекти, които започват да се разглеждат и след това биват спирани, защото идва ново правителство, изтъкна Славчева.

"От бизнеса, започвайки да водим преговори с министрите, излагаме нашите проблеми, разказваме и след това се сменя властта и се почва всичко отначало. Не можем да докараме едно решение до края му. Неминуемо това влияе на бизнеса. За България е добре, че вървим в комплект с Румъния. През последните години се забелязва и значителен търговски обмен между двете страни и това ще повлияе на решението", каза юристът.

CHF CHF 1 2.06922
GBP GBP 1 2.34433
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.13312
USD USD 1 1.75332