Еврокомисарят по здравеопазване: Не одобряваме забраната за износ на лекарства

България 07.11.2023 16:21 Снимка: ДНЕС+

Еврокомисарят по здравеопазване: Не одобряваме забраната за износ на лекарства

Министър Хинков: Не е най-доброто решение, временно е

При условията на единен пазар не одобряваме забрана на износ на лекарства, тъй като това затруднява достъпа до лекарства на други държави членки, каза европейският комисар по здравеопазване и безопасност на храните Стела Кириакиду, която е на работно посещение в България. Тя е обсъдила с министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков темите за лекарствената политика, лечението на онкологични заболявания и темата за психичното здраве, съобщава Dir.bg.

Забраната за износ на лекарства не е най-доброто решение, това е временно, каза министър Хинков по повод издадената от него заповед на 2 ноември, с която до края на декември забрани износа на инсулин. По думите му България ще се присъедини към предстоящия механизъм за обмяна на лекарства при нужда.

Обсъдихме общите ни приоритети за стабилен Европейски здравен съюз, като представих предложението за фармацевтична реформа, която е един от стълбовете на Европейския здравен съюз, каза еврокомисар Кириакиду пред журналисти. Реформите вече се обсъждат в Европейския парламент.

Целта на предложението е създаване на единен пазар за лекарства в Европейския съюз (ЕС), както и да гарантираме, че за европейските граждани има ефективни и безопасни лекарства, а така също и да гарантираме, че всички пациенти, без значение къде живеят в ЕС, имат достъп до безопасни, ефективни и иновативни лекарства, каза още тя.

До декември Европейската агенция по лекарствата и държавите членки ще изготвят списък, съдържащ критични лекарства за ЕС, като ще се уточни кои са препаратите, обект на дефицит, посочи още тя. По думите ѝ в началото на 2024 г. ще бъде създаден европейски механизъм на солидарност, който ще бъде на доброволни начала, и държавите членки ще могат да си обменят и преразпределят лекарства, когато има недостиг, допълни Кириакиду. Работим и с производителите, за да уточним къде се появява недостиг и какви са причините, каза още тя.

CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361