
България 15.02.2024 13:29 Снимка: БТА
Еврокомисарят по въпросите на равенството: ЕК инвестира в таланта на жените и техните умения
Днес в ЕС те представляват 40 % от инженерите и учените, 33 % от членовете на УС на големите компании, 16 % от медийните началници, 14,8 % от основателите на стартъпии, 8 % изпълнителни директори, посочи Хелена Дали
Европейската комисия (ЕК) инвестира в таланта на жените и техните умения. Това каза еврокомисарят по въпросите на равенството Хелена Дали по време на тазгодишната конференция на сдружение "Дамски форум" в София, под надслов "Силата на разнообразието: да променим стереотипите".
Това е 15-тата годишнина на събитието и специалното участие в него взе еврокомисар Хелена Дали.
Като пример за насърчаването на таланта на жените еврокомисарят посочи мерки, заложени в стратегията за равенство на половете, предаде БТА. В рамките на тази стратегия Комисията създаде цялостен набор от политически мерки, които осигуряват перспектива за равенство във всички области на политиката на Европейския съюз (ЕС) и програми за финансиране, посочи тя.
По думите ѝ директивата на ЕС за баланса на половете в корпоративните управленски съвети е ключова за законодателството, насочено към преодоляване на недостига на жени на ръководни позиции. Също така, за да подкрепяме жените в предприемачеството, финансираме проекти, за да насърчим жените да стават основатели на стартъпи и да подобрим достъпа до менторство и професионални мрежи, посочи Дали. Също така финансираме WeGate - европейска онлайн платформа, която помага създаването на възможности за жените да правят бизнес, да разширяват своите професионални мрежи и да се учат от ментори и връстници как да постигат своя пълен потенциал. Също така сме имплементирали мерки за противопоставяне на стереотипите и сегрегацията по пол, да се осигури по-добър баланс между професионалния и личния живот и да се преодолее разликата в заплащането на мъжете и жените, добави тя.
Хелена Дали обясни, че политиката за разнообразието помага да се преформатира наративът и допринася за отключването на автентичния потенциал и креативност, докато се увеличава чувството за принадлежност на тези, които преди това са били изключени. Това е валидно както когато се говори за икономическо овластяване на жените, както и подобряване на предприемаческите качества на жените, изтъкна тя.
Днес, в Европейския съюз, жените представляват 46 % от работещите - 40 % от инженерите и учените, 33 % от членовете на управителните съвети на големите компании, 16 % от взимащите решения в медийните организации, 14,8 % от основателите на стартъпии, 8 % изпълнителни директори, посочи Дали. По думите ѝ в България жените на мениджърски позиции са над 40 %. Тя изтъкна, че това е една от най-добре представящите се страни в ЕС. На ниво изпълнителен директор този дял спада до 13 %, а при членовете на управителния съвет той е малко по-висок - 18 %. Същевременно по-малко от 25 % от депутатите в националния парламент са жени. Тези цифри показват дисбаланс на жените в различните сектори на пазара на труда, както и на различните нива на управление, каза още Дали.
Трябва да предизвикаме и да се приспособим към неравномерното представителство и участие на жените и нашите отношения към стереотипите, както и към липсата на промотиране на женски ролеви модели, посочи още тя.

Министър Шалапатова: Разгръщането на политиката за равенство между половете е един от приоритетите на социалното министерство
Разгръщането на политиката за равенство между половете е един от приоритетите на моя екип в социалното министерство. Това увери социалният министър Иванка Шалапатова по време на конференцията, която беше открита от Диана Митева. За мен беше изключително важно да направя преглед на стратегическите и нормативните документи за равенството на половете, а и как на практика държавата работи с всички заинтересовани страни, каза Шалапатова за периода, в който е поела министерския пост. Правителството се стреми към осъществяването на реална политика в тази област, добави тя.
Стратегията за равнопоставеността на жените и мъжете (2021-2030 г.) дава възможност за всички заинтересовани страни да работим в пет области - постигането на равнопоставеност на жените и мъжете на пазара на труда; намаляване на разликите в заплащането; участието на жените и мъжете в процесите на взимане на решение; борбата с насилието и борбата със стереотипите, коментира още Шалапатова. Тя благодари на гражданските организации, които, според нея, помагат на правителството да се справи с тежките ефекти от насилието върху жени. Полагаме усилия за разгръщане на подкрепящи услуги за жените, каза също Шалапатова.
По повод директивата за баланса между половете в управителните съвети на дружествата министърът каза, че се проучват добрите практики в другите държави. Тя смята, че трябва да се даде достатъчно време за дебат по темата. Какво ще спечелим, ако транспонираме директивата спрямо нейния настоящ тесен аспект е въпрос, който трябва да бъде зададен, счита Шалапатова. Какво обаче ще спечелим, ако имаме по-широко транспониране на директивата, каква ще бъде добавената стойност за обществото е друг въпрос, който следва също да бъде поставен, коментира тя. На този етап не бих искала да кажа какво ще е политическото ни предложение към работната група, защото за мен в момента дебатът е активен, заяви още Иванка Шалапатова./Dir.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.28618 |
![]() |
10 | 3.8512 |
![]() |
100 | 4.19993 |
![]() |
1 | 1.6688 |
Последни новини
- 10:31 Отпаднаха проверките на българо-румънската граница
- 10:23 Позицията на България се превръща в обща позиция на ЕС, оплака се македонски министър
- 10:17 Кметът на “Младост”: Искаха да назнача за зам.-кмет бивш депутат. Това не беше съвет, а натиск
- 10:09 Кметът на Русе с подробности за поредния разкрит „дом на ужасите“
- 10:01 Диана Дамянова: Схемата в София е лично дирижирана от Лена Бориславова, тя дърпа конците
- 09:54 Морето става по-бурно, удавниците - повече: За какво трябва да внимават плажуващите?
- 09:46 Пилотът, приземил аварийно малък самолет в Пирин: Живея втори живот
- 09:39 Председателят на ДКСБТ: Ще има трудности в първите месеци след въвеждането на еврото