България 23.01.2025 15:26 Снимка: ДНЕС+
Доц. Ангел Кунчев: Съмнявам се, че ще се стигне до обявяване на национална грипна епидемия
Няма равнопоставеност между грипна епидемия и ваканция, обяви в ефира на bTV доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
Грипна ваканция може да бъде обявена, където стойностите на заболеваемостта са много високи и отсъствията на учениците надвишават 25%, уточни той.
Доц. Кунчев обобщи, че в момента грипна епидемия е обявена в 6 области – Хасково, Видин, Благоевград, Пловдив, Ямбол и Варна. И допълни, че се очаква от петък и Добрич да обяви грипна епидемия. С висока заболеваемост са още Велико Тръново, Габрово и Бругас.
В София все още нивата не са високи, но доц. Кунчев очаквам другата седмица много динамично да се развият нещата и в столицата.
В България в момента превес има щамът AH3N2 – „Тайланд“, което беше очаквано, коментира още главният държавен здравен инспектор.
Симптомите са рязко начало с висока температура и отпадналост, предупреди той. Проблемите с горните дихателни пътища – кихане и кашляне, се появяват по-късно.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:38 Стефка Костадинова даде пълномощно на Весела Лечева
- 19:28 От романтика до драма: Бурният любовен живот на Джим Кери
- 19:18 Щели да бъда остри с правителството, заявиха Мирчев и Божанов
- 19:09 Полша преговаря за по-голямо военно присъствие на САЩ на нейна територия
- 18:58 Проф. Росен Стоянов: Пазят Радев от неудобните въпроси и от светлините на прожекторите
- 18:48 350 служители на жандармерията ще помагат за сигурността на Джиро д'Италия:
- 18:38 Йотова: С Радев работихме в екип и ще продължим и за напред. Той е човек, който си държи на думата
- 18:27 Лични вещи на Матю Пери от "Приятели" отиват на търг в подкрепа на кауза