България 30.09.2025 19:07 Снимка: ДНЕС+
До края на ноември трябва да има разрешително за строежа на трасето от Русе до Бяла
Предвижда се цялата магистрала да бъде завършена най-късно през 2029 година
До края на ноември трябва да бъде издадено разрешително за строеж на Лот 1 - трасето от Русе до Бяла, от бъдещата автомагистрала между Русе и Велико Търново. До края на годината ще бъдат разплатени поне 300 милиона лева по първия и втория лот.
Това стана ясно по време на инспекция за напредъка на строителните дейности в участък от 8 километра от обхода на Бяла, предаде БГНЕС.
Добрата новина е че вече може да започне изграждането на 20 метра висок насип с льосоцимент в участък от обхода на Бяла, съобщиха от АПИ. Друго предизвикателство по проекта са археологическите проучавания на обекти по част от трасето.
Предвижда се цялата магистрала да бъде завършена най-късно през 2029 година.
„Новата магистрала и мостът ще имат ключово значение за икономическото развитие на региона след приемането ни в Еврозоната”, заяви областният управител Драгомир Драганов.
Колкото до изплащаните обезщетения Драганов сподели, че в землището на община Русе цената на декар стига до 7000 – 8000 лева.
„Това, което трябва да се случи, е до 2029 година най-късно проектът за магистрала Русе – Велико Търново да бъде реализиран. Трябва да се действа бързо”, препоръча от своя страна ръководителят на Представителството на ЕК у нас Йорданка Чобанова.
Тя отбеляза стратегическото значение на проекта за България, но също така и за Европа.
„Той свързва Балтийско, през Черно море до Егейско море. Този проект ще направи България силен регионален лидер, ще подобри живота на хората и ще адресира и много важен въпрос, свързан с обезлюдяването, който ще направи Северна България по-добър притегателен център за инвестиции и за работни места“, каза още Чобанова.
Тя отбеляза, че след присъединяването на България към Европейския съюз, благодарение на кохезионната политика в страната са изгардени 375 км. пътна инфраструктура, а други над 1700 са реабилитирани.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.12014 |
GBP
|
1 | 2.2238 |
RON
|
10 | 3.84703 |
TRY
|
100 | 3.98571 |
USD
|
1 | 1.68708 |
Последни новини
- 21:02 Хороскоп за вторник, 18 ноември 2025 г.
- 19:37 Вучич: Сърбия иска да избегне конфискацията на руските акции
- 19:29 Великобритания с радикална реформа за ограничаване на мигрантите
- 19:22 Григор Димитров финишира 2025 година на 44 място
- 19:14 До края на ноември ще се редуват дъжд и слънчеви дни
- 19:06 Огнище на африканска чума в свинеферма с близо 6000 животни в Румъния
- 18:57 Еврокомисията повиши прогнозите си за икономическия растеж в България
- 18:50 Тази нощ наблюдаваме пика на метеорния поток Леониди