Даряват книги посветени на „Епохата Фердинанд“

България 17.02.2011 13:57

„Да опознаем историята“ е мотото на национална дарителска кампания, организирана от Женската либерална мрежа, която беше представена днес във Варна от Анелия Атанасова- председател на неправителствената организация.

Комплектът от четирите книги - „Цар Фердинанд Български- верност и постоянство“, „Йоана Българска – царицата на милосърдието”, „Корона от тръни“, „Трагичната съдба на един цар“ бяха връчени днес в Музея на възраждането на на представители на библиотеки, читалища, университети и др.

Книгата „Цар Фердинанд Български- верност и постоянство“ е двуезичното издание на български и английски, автор е Ивайло Шалафов. В него са публикувани за пръв път снимки, писма, документи, архиви от протоколни събития. Личният девиз на царя е белязал пътя за приобщаване на държавата ни към Европа, посочи Анелия Атанасова.

„Йоана Българска – царицата на милосърдието” е биографична книга за живота и изпълнената с предизвикателства съдба на българската царица Йоанна. Автори са личната секретарка на покойната царица Любка Тасева и преподавателят в СУ „Св. Климент Охридски” Ивайло Шалафов. В края на книгата е поместен албум с фотографии от личния архив на царската фамилия.

Книгата „Корона от тръни“ написана от автора Стефан Груев. Отнася се до царуването на Борис III 1918-1943 година.

„Трагичната съдба на един цар“, отразява четири ескиза от живота и царуването на Борис III, цар на българите ( 1894-1918-1943 ). Николай П. Николаев, който е авторът на книгата разкрива малко известни факти от управлението и живота на Царското семейство.

Тази година се навършват 150-годишнината от рождението на Фердинанд в замъка Кобург. В Германия проявите, посветени на паметта на българския цар, са започнали още през октомври 2010 г., а кулминацията им ще бъде около рождената дата на монарха- 26 февруари.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355