България 23.02.2021 10:35 Снимка: ДНЕС+
Данчо Пенчев: От другия месец ще може да избираме ваксина
В четвъртък се очакват 12 хиляди дози „Модерна“, а до края на седмицата около 53 хиляди на „Астра Зенека“
През март ще достигнем момента, в който всеки един български гражданин ще може да се ваксинира, с която ваксина пожелае. Това каза пред БНТ директорът на Столичната регионална здравна инспекция д-р Данчо Пенчев.
Той се обърна към лекарите с призив дози от ваксините да не се бракуват, а внимателно да се прецизира броя на отворените ваксини и желаещите. Пенчев успокои, че ако се наложи, ще бъде извършена релокация от други регионални здравни инспекции, така че да бъдат задоволени нуждите на София.
Логистични проблеми, свързани с ваксините в столицата няма, категирчиен беше директорът на столината здравна инспекция.
„Към момента в инспекцията има над 5000 дози от „Астра Зенека“. В четвъртък се очакват 12 хиляди дози „Модерна“, а до края на седмицата около 53 хиляди на „Астра Зенека“. Основните количества, които ще влязат в България през март са над половин милион дози от различните видове. Тогава е напълно възможно да достигнем до момента, в който всеки един гражданин би могъл да си избере ваксина“, заяви Пенчев.
„В момента ваксинираме с налични количества. Ние получаваме количества и видове ваксини, в зависимост от договорените отношения на Европейския съюз и Европейската комисия с производителя. И в други части на Европа има редукция на количества, забавяне на доставки, това не зависи от нас. Нормално е да има опашки в първите дни, докато желаещите бъдат разпределени правилно. Не можем да говорим за неорганизираност, ние не можем да решим с вълшебна пръчка всички проблеми“, добави директорът на Столичната регионална здравна инспекция.
Той бе категоричен, че зелените коридори и ваксинацията в почивните дни е правилно решение. Продължава ваксинирането на лекари и учители от фаза 1 и 2, но и останалите хора не могат да чакат./tribune.bg
Още по темата
-
-
2462 нови случая на коронавирус в страната, 277 са във Варна
преди 3 години
-
CHF
|
1 | 2.09898 |
GBP
|
1 | 2.23268 |
RON
|
10 | 3.8428 |
TRY
|
100 | 3.90089 |
USD
|
1 | 1.66994 |
Последни новини
- 21:02 Хороскоп за събота, 20 декември 2025 г.
- 19:33 Безплатното разширение за браузъра Chrome шпионира разговорите ви с ChatGPT
- 19:24 Две нови метростанции отварят врати в Рим
- 19:16 Шесто понижение за годината на основната лихва в Русия
- 19:08 Съдията нареди на Анджелина Джоли да предаде личните си съобщения с адвоката си
- 18:59 Столична община спира строеж на 150-метров небостъргач на бул. "България" със заменка
- 18:52 "Беше като потъващ кораб". Как бе сключена сделката за финансирането на Украйна
- 18:44 CATL внедрява човекоподобни роботи при сглобяването на батерии