България 19.04.2025 12:27 Снимка: ДНЕС+
Д-р Аспарух Илиев: Медицината е 50% психология и вяра на пациента
Когато бях студент по медицина един от моите преподаватели беше казала, че медицината е 50% психология и вяра на пациента. Има много заболявания и елементи на болестите, които се влияят от нагласата и психиката на човека. Вярата в лекаря, в Господ, в добрия изход е винаги една от позитивните предпоставки една терапия да работи, коментира ръководителят на лаборатория в Берн д-р Аспарух Илиев в „Събуди се”.
По негови думи липсата на стрес, който изпълва цялото ни ежедневие, е изключителна важна. „Всеки човек, който живее по-спокойно - успява да надмогне стреса”, добави д-р Илиев.
Той обсъди и върлуващите вируси в страната през пролетта. „Проблемни остават някои болести като морбили и варицела, има случаи и на скарлатина. Но няма голяма опасност от големи епидемии”, смята д-р Илиев.
По негови думи единствената защита срещу морбили е ваксинацията. „Човек има едно ниво на имунизация, над което заболяванията „пресъхват”. Дори и да има единични болни, те не могат да заразят много други хора. За морбили има около 97% защита при ваксинация. При липса на имунизация, както наблюдаваме в САЩ - заразените може експлозивно да нараснат”, обясни д-р Илиев.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09943 |
GBP
|
1 | 2.22077 |
RON
|
10 | 3.84627 |
TRY
|
100 | 4.02621 |
USD
|
1 | 1.69586 |
Последни новини
- 13:53 Посолството на Москва: Все повече руснаци са жертва на имотни измами в България
- 13:45 Тъкър Карлсън: Линдзи Греъм е най-яркият привърженик на диктатора Зеленски
- 13:36 Делян Георгиев: Има сериозен риск на 1 декември да спре сметосъбирането
- 13:28 Грузия обвини Украйна, че възпрепятства членството на страната в ЕС
- 13:21 Съветът за сигурност на ООН отмени санкциите срещу сирийския президент Ахмед аш Шараа
- 13:13 Горанов: Пеевски е това, което е днес, благодарение на "Магнитски"
- 13:09 Киев: Водим "позитивни" преговори за ракети Tomahawk и други далекобойни оръжия от САЩ
- 13:07 Румен Радев: Опасявам се управляващите да не доведат "Лукойл" до сценария "Булгартабак"