Цвета Маркова: Ако ДКСИ се слее с ДАНС, проблемите в агенцията ще се увеличат

България 12.11.2009 09:34

Скандали има в ДАНС, а не в ДКСИ, нито един скандал не е свързан с Комисията - Методи Андреев и Атанас Атанасов изкуствено генерират напрежение. Това обяви пред PRO.BG председателят на ДКСИ Цвета Маркова.

Тя прогнозира, че ако комисията и агенцията се слеят, това би увеличило допълнително проблемите в ДАНС, защото ще се наложи агенцията да работи с огромен обем от информация. „Има много документи за обработка. За 7 години съществуване, ДКСИ е обработила 60 хиляди архивни единици - за 7 години”, обясни Цвета Маркова.

Тя съобщи още, че в момента има притеснения в НАТО, да не би пипането на ДКСИ да попречи на членството ни в алианса. „Ние трябва да защитим националния си интерес, инфантилно е да чакаме някой външен фактор да дойде и да ни каже „Не правете това и онова”, подчерта председателят на комисията. Цвета Маркова съобщи още, че само за миналата година до момента, има 8 осъдителни присъди за изтичане на информация.

„И в момента текат дела”, припомни Маркова. Според нея защитата на класифицирана информация е като личната хигиена – трябва да се спазва всеки ден. Председателят на ДКСИ съобщи още, че до момента няма представители на новата власт, които да са получили отказ за достъп до класифицирана информация и за достъп до документи на НАТО и ЕС. „Сигурността и контраразузнаването са част от имунната система на България”, обобщи Цвета Маркова. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355