България 21.01.2021 19:10 Снимка: ДНЕС+
Бургаско село е в ситуация "вода гази, жаден ходи"
Къщи и ниви в бургаското село Димчево са под вода.
Земеделци са пред фалит заради големите наводнения в региона - стотици декари пшеница все още са под вода и реколтата няма как да бъде спасена.
Димчево е една от най-ниските точки в региона, а селото се явява водосборен район на река Факийска и язовир Мандра.
С инсталация, осигурена от пожарната, водата от наводнените земеделски площи се изпомпва и се излива в същинската част на язовир Мандра. Въпреки че изпомпването става почти денонощно, нивото на водата спада изключително бавно.
Земеделците ще кандидатстват за помощ от държавата. Предстои утре експерти да оценят щетите.
Въпреки че в Димчево има постоянни помпи, които да предотвратяват подобни наводнения, те са залети от водата, а трансформаторът им за електроенергия е гръмнал след наводненията. Залята е и помпата за питейна вода.
Заради наводненията е замърсена и питейната вода, а осигурената водоноска за селото е недостатъчна.
Кметът на Бургас Димитър Николов е провел разговори с министерството на регионалното развитие, от където обещали подкрепа за проект за изграждане на нова водопреносна мрежа. /БНТ
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:34 Германия: няма недостиг на самолетно гориво, но цените скачат заради войната с Иран
- 19:24 ПП-ДБ постла „зелен“ килим на Румен Радев и се самоизолира пак в „жълтопаветния си балон“
- 19:18 Радев взима 5.92 млн субсидия, БСП за първи път остава на сухо, без държавна издръжка е и АПС
- 19:10 Синът на кмета на Симитли измести по преференции Росен Желязков в Благоевград
- 19:03 Служебният министър на МОН Сергей Игнатов пак предложи 20 април да стане официален празник
- 18:55 Дмитрий Медведев: Луди европейски лидери раздухват идеята за война с Русия
- 18:47 Зафиров пусна таблица с електоралния срив на БСП през годините и ръста под негово ръководство: Боли!
- 18:40 Япония е в повишена готовност за "мегаземетресение" след труса от 7.6 по Рихтер