Бившият образователен министър: Трябва да има дисциплина в нашите училища, а не оценки за това

България 24.08.2026 12:40 Снимка: Пиксабей

Бившият образователен министър: Трябва да има дисциплина в нашите училища, а не оценки за това

Трагичният случай с убийството на Георги Кузев на Младежкия хълм предизвика поредица от реакции и обещания за реформи от институциите. До каква степен са логични и практични те? Бившият образователен министър Сергей Игнатов с експертен поглед върху темата в ефира на БНР.

Професорът изрази скептицизъм към бързите политически реакции и формалните оценки за дисциплина, като подчерта, че насилието е комплексен обществен проблем. Според него е необходимо засилване на ролята на училищните психолози и по-добро сътрудничество с местната власт за подобряване на средата.

"Смята се, че въвеждането на предмета "Добродетели и религии" ще реши проблема с насилието, към това аз изразявам винаги скептицизъм", призна Игнатов. Той подчерта, че трябва да има дисциплина в училище, а не да се поставят оценки за това.

По темата за технологиите той подкрепи контролирания достъп, но се обяви против крайните забрани на социалните мрежи за непълнолетни.

Относно финансирането на училищата, Игнатов призова за прецизни критерии за качеството на образователния процес, вместо популистки промени в сегашната система.

Проф. Игнатов подчерта, че истинската промяна в училище изисква дългосрочно стратегическо планиране, а не просто административни мерки.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355