България 04.03.2025 13:40 Снимка: ДНЕС+
Без стикера за "Гражданска отговорност" на предното стъкло, ще се лепи на друго място
Стикерът за наличие на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на предното стъкло на автомобилите ще бъде отменен. Това последно го чухме в края на миналата година, когато се обсъждаха промените в Кодекса за застраховане. Преди това тази идея регулярно излизаше на дневен ред поне от седем-осем години. Все още обаче не е влязла в сила, предаде Марица.
Планът е занапред, вместо лепката на стъклото, стикер да бъде лепен върху самата застрахователна полица. Заложено е така да процедираме до края на 2026 година. След това този стикер ще бъде заместен с далеч по-модерен двумерен баркод.
При сканиране на този баркод ще бъде осъществявана електронна връзка с данните на Гаранционния фонд. Това е база данни за автомобилите в страната с валидна "Гражданска отговорност". Така при проверка на пътя полицаите ще могат да проверяват онлайн дали полицата, която носи шофьорът, е валидна.
В момента стикерът за ГО на автомобила струва 1,40 лв. Добрата новина е, че поскъпване няма. Тези 1,40 лв. влизат в цената на всяка застраховка и се плащат от хората. Много от собствениците на возила обаче правят застраховката разсрочено на тримесечие и съответно си плащат четири пъти по 1,40 лв.
Стикерът отдавна е загубил своята роля. Камерите по пътищата и мобилните камери следят номерата на автомобилите. Автоматично по номера може да бъде проверено дали колата има застраховка “Гражданска отговорност” в сайта на Гаранционния фонд. По същия начин може да се процедира и ако автомобилът бъде спрян от полицай на пътя. Така или иначе, в момента шофьорът трябва да носи както самата полица, така и допълнителното картонче, издавано от Гаранционния фонд.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10146 |
GBP
|
1 | 2.22001 |
RON
|
10 | 3.84605 |
TRY
|
100 | 4.04334 |
USD
|
1 | 1.70191 |
Последни новини
- 12:02 Драгомир Стойнев: Започваме разговори за връщане към прогресивен данък
- 11:58 Пеевски: ПП дойдоха при мен и ми казаха: Искаме да работим с теб, но трябва да пенсионираме Борисов
- 11:54 Амоняк изтече след експлозия в торов завод в Мисисипи (ВИДЕО)
- 11:51 Борисов: Благодарение на Пеевски имаме стабилно мнозинство, правителство и държава
- 11:46 ISW: Ястребите в Кремъл искат Русия да започне мащабни ядрени опити
- 11:40 Проф. Румен Брусарски за Бюджет 2026: Богата пица на кредит
- 11:32 Арх.Панайотова: Няма да подам оставка! Терзиев ми я поиска със СМС от Бразилия, докато съм в болница
- 11:25 Кристина Петкова, ПП-ДБ, за проектобюджета: Захаросана илюзия, звучи добре за пред Европа