Без акциз за фермери, 50% компенсация за ток на бизнеса и подкрепа за цените на транспорта

България 28.03.2026 09:41 Снимка: ДНЕС+

Без акциз за фермери, 50% компенсация за ток на бизнеса и подкрепа за цените на транспорта

Правителството излезе с мерки за бизнеса срещу кризата в Близкия изток

100 млн. евро дава държавата за мерки за бизнеса срещу кризата в Близкия изток .

Министър-председателят Андрей Гюров и министри представиха пакет от мерки за преодоляване на последствията от кризата в Близкия изток и отражението им върху гражданите и бизнеса.

„Правителството действа много бързо и предприе мерки, така че да подпомогне хората, които бяха най-много засегнати от тази криза – именно тези с ниските доходи и тези, които ползват нефтопродукти – зареждат си колата на бензиностанция“, коментира Андрей Гюров.

“Компенсациите на разходите за ток за бизнеса ще станат по-гъвкави. Сега се дават за шест месеца, ще го направим месец за месец. Ако има рязко повишение на цената на свободния пазар над 122 евро, всички компании ще имат достъп до това финансиране. Подпомагането ще е 50%.
България е първата страна в ЕС, която ще започне прилагането и на схема за подпомагане на енергийноинтензивни индустрии. Чака се
разрешение от ЕК.

Тези компании могат да получат подпомагане в размер до 50% при цени над 63 евро на мегаватчас. Мярката ще е със задна дата от 2025 г.” Това обяви министърът на енергетиката Трайчо Трайков. Това включва пакетът от мерки за преодоляване на последствията от кризата в Близкия изток, който правителството обяви преди малко.

“Забавяме въвеждането на увеличението на толтаксите от април за юни, което означава по-малко разходи за транспортния сектор. Те поискаха да се увеличи държавната помощ от 25 млн. на година до 50 млн. евро, изпратили сме искане до ЕК. С Българската агенция за експортно застраховане ще се разработи механизъм за разсрочване на лизинговите вноски. Те ще подготвят облекчени условия за малки и средни предприятия. Ще има допълнителна субсидия за градския транспорт при отдалечени райони.” Това обяви министърът на икономиката Ирина Щонова.
“В земеделието планираме да ускорим всички плащания, за да посрещнат производителите всички дейности през пролетта и да имаме качествена храна за Великден”, предвиждат мерките на министерството на Иван Харизанов, който също участва в брифинга.

“Ще премахнем акциза за горивата. Ще има допълнителни мерки, които ще обявим в следващите дни”, каза Щонова. 

Според финансовия министър Георги Клисурски тези мерки ще струват 100 млн. евро. Като част от тях ще дойдат от бюджета, другите са бюджетно неутрални.

"Кризата се разви и ние вече сме на мнение, че ще отнеме време да се върнем към нормалното – както за индустрията, така и за хората. През последната седмица правителството имаше една основна цел - да разработи пакет от мерки, който да помогне в няколко посоки. Първо - да даде предвидимост и спокойствие, че за различни нива на развитие на кризата ще има подготвени мерки, които да подпомогнат най-нуждаещите се. И второ – да можем да идентифицираме кои са тези сектори и нужди, които, когато бъдат подпомогнати, ще прекъснат веригата на покачването на цените, така че да запазим покупателната способност на хората и да пазаруват спокойно“, коментира служебният премиер.

Гюров посочи, че са проведени срещи с представители на различни сектори на икономиката. 

„Основен подход на правителството беше да не дава хеликоптерни пари – не за всеки подпомагане, а точно там, където има най-голяма нужда. Третото, върху което наблегнахме, е да имаме различни мерки и пакети, които ще бъдат разработени и активирани, ако има нужда и се види засилване на кризата и отлагане във времето на връщане към нормалните икономически взаимоотношения. Тогава правителството бърза да реагира и да предложи допълнителен пакет от мерки на всеки един етап“, посочи служебният премиер.

Той коментира в какви посоки са насочени тези мерки - за горивата, за транспорта, за земеделието.

"Ако има натиск от увеличена цена на електроенергията, това ще се отрази по цялата верига на добавена стойност и би довело до допълнителен настик за увеличаване на цените", отбеляза Гюров.

По думите му целият подход ще бъде контролиран от щаб в Министерския съвет, който ще след развитието в икономиката и в отделните сектори.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355