България 25.10.2024 15:56 Снимка: ДНЕС+
БАБХ установи огнище на инфлуенца в птицеферма в Ямболско
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на Инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол, съобщават от БАБХ. В птиецефермата се отглеждат повече от 350 000 птици.
Изградена е 3-километрова предпазна зона около засегнатия животновъден обект. Тя обхваща с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В 10-километровата наблюдавана зона влизат: общ. Тунджа, обл. Ямбол - с. Безмер, с. Хаджидимитрово, с. Ботево, с. Бояджик, с. Роза, с. Гълъбинци; общ. Ямбол - гр. Ямбол; общ. Сливен, обл. Сливен - с. Чокоба, с. Скобелево и с. Бозаджии.
От БАБХ посочват, че заразените и контактнтие птици ще бъдат умъртвени хуманно, за да не се допусне разпространението на инфлуенца.
Извършва се епизоотично проучване и проследяване на движенията на домашни и други птици, продукти и странични животински продукти, добити от тях, фураж за птици, както и на транспортните средства, свързани с технологичния процес в обекта.
От агенцията поясняват, че птичето месо и продукти, добити в обект, в който е установено огнище на Инфлуенца по птиците, не представляват опасност за човешкото здраве.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:15 Хороскоп за понеделник, 16 март 2026 г.
- 19:35 Франция гласува на първия тур на местни избори
- 19:25 ГЕРБ обяви водачите на листи в София: Борисов отново повежда в 25-и МИР
- 19:16 Най-големият завод за алуминий в света свива производството си заради сутиацията с Ормузкия проток
- 19:06 Питър Тийл събра елита на тайни лекции за Антихриста в Рим
- 18:55 Зарков: Крайно време е Радев да покаже отношението си към БСП, която два пъти го избра за президент
- 18:45 Middle East Eye: Спирането на войните в Близкия изток минава през смяна на режимите в САЩ и Израел
- 18:34 Кметове няма да водят листи на ГЕРБ-СДС Горанов е първи във Варна, Добрев - в Хасково и в София