България 28.11.2024 19:35 Снимка: ДНЕС+
Арестуваха съучастник в ало измама, ощетила възрастна жена с 60 000 лева
Арестуваха 44-годишен мъж от Горна Оряховица, участвал в ало измама. А.А. е задържан за срок до 72 часа и привлечен към наказателна отговорност, съобщават от прокуратурата.
Измамата е извършена на 6 февруари. 82-годишна жена от добричко село получила обаждане от мним лекар. Той й съобщил, че синът й е пострадал тежко при пътен инцидент и се нуждае от операция, за да оцелее. Стъписана и силно притеснена, възрастната жена приготвила спестяванията си в размер на 60 000 лева, предала ги на своя позната, която също била въвлечена в измамната схема без да подозира, а след получени указания парите били предадени на непозната жена в Добрич. Тя от своя страна предала на друг посредник сумата, като той вече бил напълно наясно със схемата. За реализиране на целите си, участниците в измамата използвали румънски СИМ-карти.
След като станало ясно, че се касае за телефонна измама, стартирали незабавни действия за издирване на всички участници в нея. Жените, пренасяли парите и изпълнили ролята на мулета, са установени. В последствие е установен и мъжът, на когото финално е предадена сумата на територията на град Русе. Той задържан и привлечен като помагач в извършването на телефонна измама.
На 14 октомври 2024 в Букурещ бе арестуван един от фактическите извършители на измамата. Д.А. е на 38 години. Той е осъждан два пъти за телефонни измами през 2009 година и през 2012 година, като втория път присъдата е била ефективна. След задържането му на чужда територия е издадена европейска заповед за арест и с решение на Апелативния съд в Букурещ лицето е предадено на българските власти.
Интензивните действия по доказване и документиране на престъпната деятелност под ръководството и надзора на Районна прокуратура - Добрич.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:02 Хороскоп за петък, 13 февруари 2026 г.
- 19:33 Ракета "Протон-М" с нов метеорологичен спътник беше изстреляна от Байконур
- 19:25 Кремъл: Путин никога не е отказвал преки контакти с Макрон и Мерц
- 19:18 Учени: Земята е застрашена от постоянна гореща вълна заради ускореното затопляне
- 19:12 Руски дрон без бойни глави е бил открит на черноморския бряг на Турция
- 19:04 САЩ: Перу може да загуби суверенитета си заради влиянието на Китай
- 18:57 Доц. Петко Стефановски, НЗОК: Касата договори отстъпки за лекарства с фармацевтичните компании
- 18:50 Общественият съвет към ЦИК препоръча на парламента да не приема повторно промените в Изборния кодекс