Агенция REGNUM: България прогнозира енергийна нестабилност на Балканите от 2007 г.
България 18.04.2006 10:10
След спирането на ІІІ и ІV реактор на АЕЦ “Козлодуй” България ще прекрати износа на електроенергия на Балканите. Двата блока ще бъдат спрени по настояване на ЕС през декември 2006 г. Това съобщи пред журналисти изпълнителният директор на АЕЦ “Козлодуй” Иван Иванов, предаде кореспондентът на ИА REGNUM.
Иванов каза, че за момента делът на българската електроенергия в общия обем износ на ток на Балканите съставлява 50 %. България изнася електроенергия в Турция, Гърция, Македония, Сърбия, Албания. Гърция и Македония вече изразиха тревога във връзка с прекратяването на износа от 2007 г. Както каза Иванов, прекратяването на износа ще доведе до енергийна нестабилност на Балканите, което може да стане повод за възникване и на социална нестабилност.
Иванов заяви, че многочислените проверки са показали, че за момента няма технологични причини за спиране на ІІІ и ІV реактор. През юни ще им бъде направен планов ремонт и ако и след това искането на ЕС остане непроменено, през декември блоковете ще бъдат консервирани. “В последно време обаче има много силен натиск от страна на Европа реакторите да бъдат “нарязани”, а не консервирани”, каза Иванов.
В същото време той изрази надеждата, че ЕС ще преразгледа сроковете за спиране на ІІІ и ІV реактор. От технологична гледна точка и по-точно безопасността причина за закриването им няма, е убеден той. От своя страна заместник-изпълнителният директор Иван Генов каза, че “ако нашите политици успеят да защитят реакторите, ние много бързо ще ги пуснем в действие след спирането им”. В момента България изнася 900 мегавата в час. Той е най-голямото експортно направление на икономиката на България, посочи Иванов.
Информацията е на БГНЕС.
Иванов каза, че за момента делът на българската електроенергия в общия обем износ на ток на Балканите съставлява 50 %. България изнася електроенергия в Турция, Гърция, Македония, Сърбия, Албания. Гърция и Македония вече изразиха тревога във връзка с прекратяването на износа от 2007 г. Както каза Иванов, прекратяването на износа ще доведе до енергийна нестабилност на Балканите, което може да стане повод за възникване и на социална нестабилност.
Иванов заяви, че многочислените проверки са показали, че за момента няма технологични причини за спиране на ІІІ и ІV реактор. През юни ще им бъде направен планов ремонт и ако и след това искането на ЕС остане непроменено, през декември блоковете ще бъдат консервирани. “В последно време обаче има много силен натиск от страна на Европа реакторите да бъдат “нарязани”, а не консервирани”, каза Иванов.
В същото време той изрази надеждата, че ЕС ще преразгледа сроковете за спиране на ІІІ и ІV реактор. От технологична гледна точка и по-точно безопасността причина за закриването им няма, е убеден той. От своя страна заместник-изпълнителният директор Иван Генов каза, че “ако нашите политици успеят да защитят реакторите, ние много бързо ще ги пуснем в действие след спирането им”. В момента България изнася 900 мегавата в час. Той е най-голямото експортно направление на икономиката на България, посочи Иванов.
Информацията е на БГНЕС.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:56 Хороскоп за четвъртък, 25 юни 2026 г.
- 19:33 ЕК предлага: "Европол" да има представителства във всички страни от ЕС
- 19:23 Тръмп нареди проверки заради цената на бензина в САЩ
- 19:15 „Ростех“ разкри тайното оръжие на Т-90М:След 200 промени танкът става още по-опасен на бойното полe
- 19:07 В Англия след грешната стъпка: Без паника, но така няма да стане
- 19:00 Докато светът говори за AI, Китай спечели друга ключова технологична битка срещу САЩ
- 18:54 Редки цветове и прецизна изработка на мозайка в храма на Херакъл в Хераклея Синтика
- 18:47 FT: Хегсет освобождава командващия сухопътните войски на САЩ в Европа