Дебел морски лед в един от най-студените райони на Арктика се е разчупил за първи път в историята

Наука 22.08.2018 17:35

Дебел морски лед в най-студените райони на Арктика започна да се разпада за първи път в историята, съобщават в. "Дейли мейл" и сайтът Лента, цитирани от БТА.

Разпадането на дебелия лед се е случило на два пъти тази година след необичайно затопляне през февруари и в началото на август. Районът, намиращ се край северното крайбрежие на Гренландия, едно време е бил известен като "последната ледена зона". Смяташе се, че точно в този участък на Арктика е най-старият и най-дебел лед, който досега е бил пощаден от ефекта на климатичните промени. Двукратното разпадане на морския лед през настоящата година, според експерти е резултат от топлите ветрове и от по-високите температури. При разпадането на леда се е отворил процеп до брега, който е най-големият, регистриран досега.

Случилото се може да постави под заплаха арктическите тюлени и белите мечки, предупреждават специалисти. Те основават изводите си за разпадането на леда на данни от сателити. От тях се вижда именно, че ледът е станал по-крехък и по-мобилен, разказва Рут Мотрам от датския Метеорологичен институт. В социалните медии други учени определят феномена като плашещ.

Обичайно дебелината на леда в този район достига над 4 метра, а на места - 20 метра. Сега ледът е изтънял с 40 процента в сравнение със средното ниво, казват изследователи.

Арктическият морски лед сега се простира на около 5,7 милиона квадратни километра. Площта е намаляла бързо в началото на лятото. Въпреки че не се очаква установяване на нов рекорд в тази насока през септември, експертите смятат, че площта ще бъде сред най-малките за 40 години, през които се правят наблюдения.

През първите две седмици на август площта на леда е намаляла с приблизително 65 000 квадратни километра на ден. Това е малко по-бързо темпо в сравнение със средното намаляване от 57 000 квадратни километра на ден, отчетено в периода 1981 г. - 2010 г. Темпото на намаляване най-накрая е започнало да се забавя, според американския Национален център за данни за снега и леда.

НАСА неотдавна обяви, че максималното количество морски лед тази година е ниско след три други рекордно ниски измервания в тази насока, направени през 2015 г., 2016 г. и 2017 г. Това може да доведе до редица негативни последици, които да повлияят на климата, на метеорологичните модели, на растителния и животинския свят и на условията на живот на местното население.

НАСА обяви също така, че изчезването на леда може да промени морските пътища, крайбрежната ерозия и циркулацията на водите в океана.

Според Клер Паркинсън от НАСА топенето на арктическия морски лед е образно казано като двупосочна улица, тоест затоплянето означава, че се формира по-малко лед и че повече лед ще се топи. Но това означава и също така, че поради наличието на по-малко лед, по-малко слънчева радиация ще бъде отразявана и това ще допринася за затоплянето.
CHF CHF 1 2.10372
GBP GBP 1 2.35742
RON RON 10 3.93037
TRY TRY 100 5.35046
USD USD 1 1.88242