Ученичка в есе: Българите извършват подвиг, спасявайки евреите си

България 03.10.2011 11:59

"Трябва да се гордеем с действията на предците ни, които в дните на безумие не остават равнодушни към съдбата на съгражданите си – евреите". Това пише в есето на Емилия Светославова от 127 СОУ "Иван Денкоглу", която го прочете днес в пленарната зала на НС.

"Докато "цивилизованите" страни предават послушно своите евреи на сигурна смърт, българите извършват безпрецедентен подвиг като се борят за тяхното спасение без да се страхуват за личната си сигурност", пише още в есето.

Есето на Емилия взе награда в конкурса "Спасението на българските евреи по времето на Втората световна война" по книгата на проф. Михаел Бар-Зоар "Извън хватката на Хитлер".

Емилия намери и съвременни измерения на проблема с толерантността и смята, че случилото се в Катуница не е на расова основа. То е следствие от нерешени въпроси, отлагани във времето и точно заради това се е появила и омразата. Емилия е толерантна към всички етноси у нас и според нея по-голямата част от българите са като нея.

Нейната учителка по история Петя Георгиева казва, че нейните ученици имат възпитание, своите първи седем години, но те са и в обществото, което понякога излъчва недостойни призиви от страна дори на народни представители и публични личности, неотговарящи на духа на предците ни.

Спасяването на евреите у нас е едно истинско всенародно дело, а споменът за Холокоста ни задължава, заяви председателят на парламента Цецка Цачева пред около 250 ученици от столични училища, взели участие и част от тях наградени в конкурса за есе "Спасението на българските евреи по времето на Втората световна война" по книгата на проф. Михаел Бар-Зоар "Извън хватката на Хитлер".

Тази година 500 ученици от столицата са писали по темата, като след предварителната селекция са били избрани 19 есета. Конкурсът се провежда за 17-и път, като българският парламент традиционно подкрепя инициативата. Организатори на проекта са "Център за толерантност" и Регионален инспекторат по образованието, София – град.

През трагичните години на Втората световна война страната ни е направила невъзможното, за да спаси своите евреи, а България е единствената страна в Европа, в която след войната числеността на евреите е по-голяма, отколкото преди нея, каза в словото си Цецка Цачева.

Замислената депортация на евреите тук среща решителната съпротива на българския народ след призива на народния представител Димитър Пешев, подкрепен от духовенството и обикновените български граждани, припомни тя. "България винаги е била на кръстопът и считаме, че сме се научили да общуваме помежду си, но от езика на омразата е възможно да се извършат престъпления. Противодействието на всичко това е езика на толерантността", подчерта Цачева.

От името на всички народни представители и от свое име ви пожелавам успех, заяви председателят на парламента и награди учениците, класирали се на първите три места с почетния плакет на НС.

На форума бяха обявени победителите в конкурса, а отличените представиха откъси от своите есета. Своето есе прочете и Христина Вълкова от 91-ва гимназия в София, класирана на 3-то място в конкурса. Тя е осмислила внимателно книгата на Бар-Зоар, гледала е филмите "Изборът на Софи", "Списъкът на Шиндлер" и други произведения, които описват драмата на евреите по време на най-кръвопролитната война в историята.

Спечелилите ученици първо, второ и трето място в конкурса ще пътуват до еврейската страна на гости на Кнесета и ще имат лична аудиенция при президента на Израел Шимон Перес. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.27277
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.62941
USD USD 1 1.81448