
Варна<+> 20.03.2025 11:11 Снимка: ДНЕС+
В края на март във Варна стартира пръскане срещу вредители в обществените зони
Общинско предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация“ (ДДД) започва първата за годината масирана обработка против кърлежи на терените с обществено значение.
В парковете обработката ще се извършва в късните вечерни или в ранните утринни часове, когато посещаемостта е слаба. Дворовете на училищата ще се третират по време на пролетната ваканция на учениците. В детските заведения зелените площи също ще се обработват след предварително уведомление на ръководствата.
Третирането ще се извършва при подходящи климатични условия (температура на въздуха, влажност, наличието на вятър и валежи) и според особеностите на терените, което може да доведе до промени в графиците. Използваните биоциди са предназначени за битова употреба. Те са микрокапсулирани, с ниска токсичност и не са опасни за здравето на хората и животните. Третираните площи ще бъдат обозначени с предупредителни табели, посочват от общинското предприятие.
Повторна дезакаризация ще бъде извършена в срок от 25 - 30 дни след първата обработка.
Обработката ще се извършва по график както следва:
Морска градина - 25-26 март;
Зоопарк - 26 март;
Парк „Аспарухово“ - 27 март;
кв. „Вл. Варненчик“ - паркове, градинки и междублокови пространства - 28 март;
Дворовете на училищата в гр. Варна - от 31 март до 4 април (в рамките на пролетната ваканция);
Парк „Младост“ - 31 март;
Парк „Възраждане“ - 1 април;
Дворовете на детските градини в гр. Варна - от 10 до 30 април;
Детски и спортни площадки и квартални градинки - от 2 до 30 май.
Подлезите във Варна ще бъдат обработени срещу гризачи. Служители на общинското предприятие ще поставят на входовете постоянни отровни точки, които представляват продълговати пластмасови тунелчета, заредени с антикоагулантна примамка, която периодично се подменя. Използваните препарати са предназначени за битова употреба с ниска токсичност. Активното действащо вещество е антикоагулант с антидот витамин К 1. Биоцидите притежават задължителните разрешителни за пускане на пазара и информационни листове за безопасност. Точките ще бъдат обозначени изрично със съобщителни стикери на български и английски език.
Общинското предприятие „ДДД“ приема сигнали всеки работен ден от 8:00 ч. до 17:00 ч. на телефони 0889/500801, 0889/500802 и 052/820895. От дружеството правят уточнението, че всички общински обекти и площи се третират безплатно, а обработката на частна собственост се остойностява по утвърден ценоразпис и след предварителен оглед, по заявка.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 16:38 Николай Нанков: ГЕРБ отново управлява и налага темпото, което само ние можем
- 16:28 Путин награди Медведев с орден "За заслуги пред Отечеството" IV степен
- 16:17 Проф. Михаил Константинов: Изборите за президент ще ги реши ДПС-НОВО НАЧАЛО
- 16:06 Новата религия на Силициевата долина: Ще доведе ли изкуственият интелект до апокалипсис?
- 15:54 Зеленски: Украйна ще се нуждае от поне 120 млрд. долара за отбраната си през 2026 г.
- 15:43 ВСУ удариха комуникационния възел на Черноморския флот на Русия в Крим
- 15:33 СДВР иззеха 11 палета с перилни препарати и артикули с лога на различни търговски марки
- 15:21 Bild: За да свали едва три евтини дрона от общо 25, НАТО е похарчило над 1,2 милиона евро