Туристическият бранш поиска ваучери за здравни почивки
Варна<+> 20.07.2018 18:04
Българският съюз по балнеология и СПА туризъм ще предложи въвеждане на ваучери за услуги, свързани със здравето. Това стана ясно след заседание на Националния съвет по туризъм, което се проведе в курорта „Св. Св. Константин и Елена“.
"Идеята е бонусът към възнагражденията да бъде даван от работодателите по същата схема, по която сега служителите получават ваучери за храна. Моделът цели да стимулира работодателите да инвестират в здравето на своите работници и служители, което минава през данъчно облекчение за бизнеса от страна на държавата", обясни Сийка Кацарова, председател на съюза и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация.
„Програмите на НОИ дават възможност само на 45 000 българи да ползват здравните си осигуровки за превенция или рехабилитация, което е едно нищо”, изтъкна Кацарова.
Ваучерът ще може да се ползва както за превенция на здравето, така и за прегледи и рехабилитация, което самият работник или служител ще може да избере.
Моделът се разработва успешно в Унгария вече 15 години. Благодарение на това вътрешният туризъм в страната бележи увеличение от над 1000 процента. Програмата включва и ресторанти за здравословно хранене или всичко, което е свързано с увеличаване работоспособността, отбеляза председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Според нея, унгарският модел може да бъде внедрен и у нас.
Предложението предстои да бъде внесено в Министерство на туризма. Министър Николина Ангелкова призна, че принципно е „за” въвеждане на подобни ваучери. /dariknews.bg
"Идеята е бонусът към възнагражденията да бъде даван от работодателите по същата схема, по която сега служителите получават ваучери за храна. Моделът цели да стимулира работодателите да инвестират в здравето на своите работници и служители, което минава през данъчно облекчение за бизнеса от страна на държавата", обясни Сийка Кацарова, председател на съюза и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация.
„Програмите на НОИ дават възможност само на 45 000 българи да ползват здравните си осигуровки за превенция или рехабилитация, което е едно нищо”, изтъкна Кацарова.
Ваучерът ще може да се ползва както за превенция на здравето, така и за прегледи и рехабилитация, което самият работник или служител ще може да избере.
Моделът се разработва успешно в Унгария вече 15 години. Благодарение на това вътрешният туризъм в страната бележи увеличение от над 1000 процента. Програмата включва и ресторанти за здравословно хранене или всичко, което е свързано с увеличаване работоспособността, отбеляза председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Според нея, унгарският модел може да бъде внедрен и у нас.
Предложението предстои да бъде внесено в Министерство на туризма. Министър Николина Ангелкова призна, че принципно е „за” въвеждане на подобни ваучери. /dariknews.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:50 Хороскоп за петък, 26 юни 2026 г.
- 19:32 София ще разполага с финансова рамка от €1,523 млрд. За какво ще се харчат?
- 19:24 Съдът във Варна назначи техническа експертиза по делото срещу зелената зона за паркиране
- 19:16 Тираджията, помел кола на "Тракия", е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост
- 19:09 Слънчево, в низините - горещо в следващите дни
- 19:02 77-годишният Лайънъл Ричи прекъсна концерт след като се почувствал зле сцената
- 18:54 Връзват възнагражденията на висши длъжности към замразените депутатски заплати
- 18:47 Разкриха единственото условие към гостите на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси