
Варна<+> 13.05.2022 12:01 Снимка: ДНЕС+
Цената на водата във Варна се очаква да скочи с около 1лв. след юли месец
С около 1 лeв се очаква да скочи цената за кубик вода във Варна, обясниха за ДНЕС+ експерти от сектора в морската столица. Тази цена вече е трябвало да бъде в сила още отпреди Нова година, но регулаторът бави разглеждането на бизнес плановете на водните дружества в страната.
Причина за налагащото се увеличение е скокът в цената на електрическата енергия, двойно повишената цена на полипропилена, както и на други материали и консумативи. Средната цена на електроенергията в момента е 470 лв., а водното дружество работи в трудни условия.
Според експертите, увеличението за крайния потребител не е цел на водното дружество във Варна и то ще бъде в рамките на 1 лев за кубик вода, а състоянието на застой на ВиК-Варна е предпоставка и за друг проблем - липсата на работна ръка. Към момента в дружеството има свободни 150 работни места, като сред вакантните позиции се търсят и инженери.
Проблемът идва от това, че при авария или планирани ремонтни и профилактични дейности по водопреносната мрежа, има недостиг на служители.
Цената на кубик вода, утвърдена от КЕВР след 1 януари 2021 г. във Варна е 3,25 лв.
По материала работи Геновева Михайлова
Още по темата
![]() |
1 | 2.08289 |
![]() |
1 | 2.32422 |
![]() |
10 | 3.83173 |
![]() |
100 | 4.50081 |
![]() |
1 | 1.7441 |
Последни новини
- 08:46 Нанков: Травматизмът не е статистика, а трагедия
- 08:39 София втори ден без градски транспорт, Терзиев ще благоволи да говори с шофьорите чак следобед
- 08:31 По-топло в четвъртък, вечерта започва ново заоблачаване
- 21:14 Хороскоп за четвъртък, 15 май 2025 г.
- 21:11 Никой не знае ще има ли среща Путин-Зеленски в Истанбул, Тръмп е готов да участва
- 19:28 Румен Гечев напуска БСП заради референдума на Радев
- 19:21 Къде изчезнаха ракетите "Кинжал"? Москва не е използвала това хиперзвуково оръжие от 6 месеца
- 19:13 Ермак: Готови сме за всякакъв формат на преговори, но само при пълно спиране на огъня