
Варна<+> 02.02.2023 12:53 Снимка: ДНЕС+
Съдът отказа по-лека мярка за неотклонение на обвинения в изнасилване и блудство на възрастна жена
Окръжният съд във Варна отказа да измени в по-лека мярката за неотклонение „задържане под стража“ на 22- годишния Алекси А. Предявените срещу него обвинения са за изнасилване и действия на полово удовлетворение, извършени на 23 януари т.г. спрямо възрастна жена в село Синдел. Посегателството е осъществено чрез принуждаване със сила и заплашване.
Предвиденото в закона наказание за всяко от двете деяния е лишаване от свобода от 2 до 8 години.
В жалбата до съда защитата на обвиняемия изтъна, че мярката е прекалено тежка, предвид чистото съдебно минало на мъжа, наличието на постоянен адрес, на който може да бъде намерен и съдействието, което е оказал на разследването. Освен това, 22-годишния Алекси не разполагал с възможности за установяване в чужбина, за да избегне наказателно преследване. Не била налична и опасност да осуети разследването, тъй като пострадалата жена вече била разпитана. Според адвоката, липсвала и опасност той да повлияе на показанията на свидетелите.
Обвиняемият поиска от съда по-лека мярка за неотклонение – „домашен арест“.
От прокуратурата изтъкнаха, че мъжът не е трудово ангажиран, а проверка е показала, че в Районна прокуратура спрямо нещо има заведени 6 преписки, първата от които още през 2014 година. Тези данни подсказвали, че Алекси А. би могъл да извърши и друго престъпление.
Като разгледа доказателствата в съвкупност и изслуша становищата на страните, тричленният състав на Окръжен съд - Варна прецени, че законосъобразно първата инстанция е определила най- тежката мярка „задържане под стража“. Има достатъчно гласни и писмени доказателства, за да бъде направено обосновано подозрение за съпричастност на Алекси А. към двете престъпления, в които е обвинен. С този извод е изпълнено първото законово изискване. Освен това и за двете престъпления се предвиждат тежки наказания и се отличават с висока обществена опасност. За съда е налице и второто изискване – опасност от извършване на престъпление срещу правосъдието. „Има риск 22-годишният мъж да повлияе върху пострадалата и върху свидетелите, за да укрие факти и обстоятелства, които имат значение за делото“, мотивира се съдебният състав.
Поради изложените съображения, съдът не намери основания да измени в по-лека мярката за неотклонение и потвърди задържането на Алекси А. под стража.
Определението подлежи на обжалване.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08755 |
![]() |
1 | 2.32036 |
![]() |
10 | 3.83338 |
![]() |
100 | 4.54208 |
![]() |
1 | 1.76106 |
Последни новини
- 20:26 Хороскоп за вторник, 13 май 2025 г.
- 19:41 Намериха недекларирани 50 000 британски лири във въздуховода на тир на "Капитан Андреево"
- 19:34 The Times: Путин ще поиска капитулацията на Украйна на преговорите
- 19:26 Суперкомпютър разкри кога ще дойде краят на света
- 19:19 Вълчи дол се вдигна на протест срещу изграждане на ветрогенераторен парк
- 19:13 Песков: Без ултиматуми! Макрон: Или мир, или санкции!
- 19:06 Илияна Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на Великотърновския университет
- 19:00 Прокуратурата категорично отрече да разследва конституционни съдии