Ресурсен център за хора в неравностойно положение „Надежда за всеки”: Не на тормоза на работното мяс

Варна<+> 13.08.2015 10:32

Ние хората на 21 в. живеем в изключително динамична среда, изпълнена с много и различни стресови ситуации. Стресът е навсякъде в ежедневието ни – в дома, на работното място, на улицата, дори в парка. Има различни проучвания в тази посока, но всички те сочат едно, а именно, че стреса, безпокойството и напрежението в живота ни, включително и на работното ни място расте. В изследване на един от синдикатите в България се посочва, че 56 % от анкетираните работещи смятат, че причина за не добрият „климат” на работното място са нагрубяването, тормоза и насилието сред колегите.

Какво всъщност е насилие на работното място?

През 80-те години на XX-и век шведският психолог Хайнц Лайман въвежда понятието „Мобинг”, като обозначава по този начин негативната комуникация на работното място. В буквален превод мобинг означава нападам, нахвърлям се върху някого. В днешно време използваме този термин като понятие за всяка форма на повтарящ се тормоз на работното място, в учебното заведение или академичните среди. 

Насилие на работното място или мобинг е все по-често явление и представлява всеки случай при който човек се чувства застрашен или заплашен по време на или по повод на неговата работа. Тормозът на работното място може да бъде физически, вербален или невербален. Кои са най- често срещаните форми на тормоз на работното място?

Враждебна работна среда - Създаване или поддържане на враждебна работна среда също се счита за вид тормоз на работното място. Във враждебна работна среда работникът или служителят не може да бъде тормозен директно, но тягостната атмосфера, лошата организация на работа и неправомерното, грубо отношение на колегите му към него със сигурност вредят на работата му, както и на неговото психическо здраве.

Дискриминационен тормоз - Това е, когато определени служители тормозят свои колеги, защото са от друга раса, възраст, имат недъг, друга религия или националност, или защото просто не ги харесват. Ако работодателят научи за подобна дискриминация в екипа си, той е длъжен да вземе мерки и да спре тормоза.

Сексуален тормоз - Недостойните предложения

и похотливите коментари са примери за сексуален тормоз. Това е поведение, което може да бъде вербално или не, тъй като не е необходимо да има физически контакт. Тормозът обикновено се причинява от висшестоящи или колеги и се счита за неприемлив ако е нежелан, нерационален и обиден.

Как да се справим с насилието на работното място?

Прекомерната критика, игнорирането на въпроси, омаловажаването на постиженията, фалшификацията на резултатите от нечий труд, безсмислените, хаотични и много на брой задачи, измислянето на недопуснати грешки са все действия, които се определят като тормоз, но в много от случаите трудно се разпознават от потърпевшите или от свидетелите като такъв. 

Специалистите на Ресурсен център за хора в неравностойно положение „Надежда за всеки” към Фондация „Владиславово” дават следните съвети към хората, жертва на физически, психически, сексуален тормоз или дискриминация на работното си място:

Дефинирайте проблема - Ако станете или вече сте жертва на някаква форма на насилие по време на изпълнение на служебните си задължения, първото и най-важно условие е да можете да разпознаете тормоза и да бъдете сигурни, че това е системно и целенасочено поведение.

Обсъдете случая – Говорете с приятели или близки колеги за случващото се.
Документирайте всичко – Записвайте си случаите на тормоз – кога, при какви обстоятелства, имало ли е свидетели. Пазете нападателните писма, съобщения, правете си копия. Когато решите да потърсите правата си, тя ще ви е от полза.

Поговорете с насилника  Понякога директният личен разговор помага.
Обърнете се към по-висш ръководител - Ако разговора с „агресора” не помогне, потърсете съдействие на по-висше управленско ниво.

Обърнете се към държавните органи – От Инспекцията по труда биха могли да ви помогнат. Там можете да подадете жалба и да се посъветвате с инспектор какви са възможностите да защитите правата си на работното място.

Правна защита – Ако смятате, че ситуацията напълно е излязла от контрол, помислете дали да не се срещнете с адвокат, който да ви консултира.

За съжаление в България все още няма достатъчна прозрачност и видимост за случаите на тормоз на работното място, няма и много ясни процедури, които да бъдат следвани. В повечето от случаите емоционалното състояние на жертвите е толкова влошено, че трудно биха могли да се справят сами. В такива случаи не се колебайте и потърсете специалисти, работещи с жертви на насилие. Не бива да има никаква търпимост към каквато и да е форма на насилие и дискриминация. Екипа на Ресурсен център за хора в неравностойно положение „Надежда за всеки” винаги ще застане до вас, ще ви подкрепи и помогне.

CHF CHF 1 2.09381
GBP GBP 1 2.25456
RON RON 10 3.85689
TRY TRY 100 4.11016
USD USD 1 1.66369