Варна<+> 15.01.2025 11:30 Снимка: ДНЕС+
Община Варна чества 150-годишнината от рождението на арх. Дабко Дабков
Община Варна организира честването на 150-годишнината от рождението на големия архитект Дабко Дабков. Датата 21 януари (вторник) ще бъде отбелязана с беседа на тема „Човекът-архитект Дабко Дабков“, представена от Християн Облаков – автор и водещ на предаването „Архитектурата на Стара Варна“, както и на две книги, посветени на архитекта.
Събитието ще се проведе от 16:00 часа в зала „Пленарна“ на Община Варна. По време на беседата Облаков ще покаже снимки от личния архив на архитекта и ще разкаже истории и случки от живота му.
Годишнината ще бъде отбелязана и с изложба с творби на ученици от СУХНИ „Константин Преславски“, създадени по време на пленер-конкурс „Архитектурното наследство на Таляна“ - организиран с финансовата подкрепа на Фонд „Култура“ на Община Варна.
Дабко Дабков е родом от Трявна, но семейството му се премества във Варна, когато е още малък. Архитектът е автор на едни от най-забележителните сгради във Варна - Аквариума в Морската градина, хотел „Лондон” (понастоящем хотел „Мусала”), щабът на Военноморските сили (съвместен проект с арх. Стефан Венедикт Попов) и много др.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:31 Формула 1 не бърза с решения за състезанията в Близкия изток, все още са под въпрос
- 19:23 Кремъл: Иран не е искал доставки на руско оръжие
- 19:15 Защо военновременният инфлационен шок е по-разрушителен от всяка иранска ракета
- 19:07 Обвиниха OpenAI в "откровенна лъжа" заради договора им с Пентагона
- 18:59 Зад кулисите на една семейна драма: Опитът на Брад Пит да си върне доверието на Шайло
- 18:52 "Форин Афеърс": Европа си измисли паралелна реалност за Иран, за да скрие лицемерието си
- 18:44 Киев: Руски дрон е ударил граждански кораб в Черно море, има ранени
- 18:37 Москва и Киев си размениха по 200 военнопленници