Няма предложение за събаряне на ОУ „Иван Рилски“

Варна<+> 10.03.2021 09:59 Снимка: ДНЕС+

Няма предложение за събаряне на ОУ „Иван Рилски“

"Няма внесено предложение в Общинския съвет за събаряне на сградата на ОУ „Иван Рилски“. Никога не е правено предложение - за закриване, преместване или вливане на училището. Всички знаем, че в момента върви предизборна кампания, но е недопустимо да се спекулира с тези теми, още повече, че Община Варна е доказала специалното си отношение към образованието"

Това заяви Елена Кенарова, началник отдел „Образование“ в Община Варна. 

Тя уточни, че е направено проучване на заетите образователни площи в отделните училища, с цел поетапно преминаване на едносменен режим на обучение в общинските училища, тъй като трябва да бъдат изпълнени изискванията на закона за предучилищното и училищното образование и Наредба 10 от 2016 г.

Данните сочат, че през учебната 2020/2021 г. в ОУ „Иван Рилски“ има 240 ученици, 10 паралелки, 2 подготвителни групи за деца на 5 и на 6 години. Сградата е строена през 1921 година и не е архитектурен паметник. Тоалетната е стара, няма достъпна среда. Сградата не отговаря на изискванията на наредбите за физическа сигурност на строежите, както и за физическа среда, а броят на учениците в някои паралелки е критично малък: 1А клас – 14 ученици; 1Б клас – 15 ученици; 4А клас -  една паралелка с 15 ученици. 18 от записаните деца не посещават присъствено занятията, а се обучават в Центъра за специална образователна подкрепа. Общият брой на учениците през последните години намалява. Освен това ОУ „Св. Иван Рилски“  не отговаря на критериите за защитено училище (основно училище става защитено, в случай че бъде закрито или преобразувано и поне десет деца пътуват на 20 и повече километра до най-близкото училище). В съседство се намират още две училища - СУ „Елин Пелин“ и ОУ „Отец Паисий“, на отстояние от ОУ „Иван Рилски“ съответно на 1800 м и на 800 м. Сградата на СУ „Елин Пелин“ е строена през 1961 г., брой ученици – 321; бр. паралелки – 15; 2 подготвителни групи за деца на 5 и 6 години. В училището има спортна зала, спортни площадки, достъпна среда.

Сградата на ОУ “Отец Паисий“ съответно е построена през 1953 г., учениците са 164, има нов физкултурен салон. С други думи – в  района на ОУ “Иван Рилски“ в близост са разположени още две училища, които имат две трети свободен сграден фонд.

Не така стои въпросът в други райони на Варна, където има по 2000 деца в една и съща сграда, например Математическа гимназия и ОУ „Захари Стоянов“, Пета Гимназия и ОУ „Георги Раковски“ в район "Приморски". Затова предстои да се търсят решения, които ще бъдат подробно обсъдени с всички заинтересовани страни. В момента текат проверки в общинските училища, свързани с правомощията на местната власт по закон. Общината отговаря за обхвата на подлежащите на задължително образование деца и ученици, нещо повече всяко дете/ученик носи след себе си стандарт и в задълженията на местната власт е да контролира присъствието на записаните в училище и разходването на стандарта. В тази връзка са направени проверки в ОУ “Св. Иван Рилски“, ОУ “Константин Арабаджиев“, СУ „Елин Пелин“, V ГПЧЕ „Йоан Екзарх“. Броят на децата и учениците в паралелка в  дните на проверка в ОУ “Св. Иван Рилски“ е 7-10 за някои от класовете. Проверките продължават и в други общински училища.

Елена Кенарова припомни, че през последните години Община Варна е изградила много нови детски градини, а на мястото на стари бараки и пристройки вече има нови модерни сгради, като ДГ „Мир“, ДГ „Иглика“, ДГ „Карамфилче“, НУ „В. Левски“. "Успяхме да опазим сградата на бившето оздравително училище, което ще бъде превърнато в модерна образователна база", допълни тя. и опроверга друга фалшива новина, която се разпространява.

"Не е вярно твърдението, че на мястото на Професионалната гимназия по електротехника (електротехникума) ще бъде построена новата сграда на Математическата гимназия. Кампусът ще бъде изграден отделно, а електротехникумът се запазва с всички негови функции", коментира Кенарова.

Преди да бъде изготвено предложение до Общински съвет – Варна  ще бъде направено обществено обсъждане на цялостната общинска образователна инфраструктура и нейната оптимизация. Обръщаме се с апел към политическите сили да не използват образователната система като място за предизборни битки, а след изборите, заедно да обсъдим и решим кое е най-добро за децата и учениците на Варна, заяви още тя. 

Геновева Михайлова

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447