Варна<+> 02.08.2020 14:00 Снимка: ДНЕС+
Министър Кралев награди призьорите в юбилейното издание на плувния маратон „Галата“
Министърът на младежта и спорта Красен Кралев награди най-добре представилите се плувци в 80-то издание на маратона “Галата-Варна”. В международната надпревара, която се проведе под патронажа на министър Кралев, се включиха над 220 участници. Организатори на форума са ВМС на Република България, Община Варна и плувният шампион на страната ПСК „Черно море“. Председател на Организационния комитет на юбилейното издание бе кметът на Варна Иван Портних.
Победител при мъжете стана 18-годишният Йордан Янчев от Сандански, който измина разстоянието между нос Галата и плаж Офицерски-Изток за 53 минути и 37 секунди. След него останаха Радостин Кръстев и Георги Колев. При жените трасето от 4500 метра най-бързо преодоля Василики Кадоглу от Варна с време 61 минути и 13 секунди. Тройката допълниха Ева Христова и Петя Бонева. За първи път в историята на маратона участниците финишираха на плажната ивица, където спортният министър Красен Кралев и носителят на 11 Световни купи по плувен маратон Петър Стойчев посрещнаха най-бързите плувци. Награди от състезанието получиха най-добре представилите се момичета и момчета до 18 г. Отличени бяха и най-предно класиралите се варненски участници в маратона. Организаторите бяха осигурили награден фонд от 12 000 лв. за призьорите. В церемонията по връчването на призовете се включиха още кметът на Варна Иван Портних, областният управител Стоян Пасев и командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов.
Министър Кралев поздрави организаторите и състезателите за това, че продължават да поддържат интереса към едно от емблематичните състезания на Варна. Най-старата плувна надпревара у нас се провежда от 1939 г. насам, като старт няма единствено през 1944 г.
През тази година плувният маратон “Галата-Варна” се проведе съобразно изискванията, наложени от епидемичната обстановка в страната. По предложение на главния съдя Вили Цеков контролното време за преминаване на трасето беше увеличено на 100 минути, за да могат повече плувци да преплуват успешно дистанцията.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10214 |
![]() |
1 | 2.25404 |
![]() |
10 | 3.84431 |
![]() |
100 | 4.04393 |
![]() |
1 | 1.69058 |
Последни новини
- 22:49 Тръмп обяви „мир в Близкия изток“ след подписването на декларацията за Газа
- 21:02 Хороскоп за вторник, 14 октомври 2025 г.
- 19:36 Илияна Йотова: Не може да допуснем жените да плащат невидимата цена на дигиталния напредък
- 19:28 Глобалният износ на Китай процъфтява за сметка на САЩ
- 19:21 Най-известното си прозвище - Желязната лейди, Маргарет Тачър дължи на съветското военно министерство
- 19:14 Дмитрий Медведев: Доставката на „Томахоук“ за Киев може да завърши зле за самия Тръмп
- 19:07 Глобалното затопляне ще причини нова ледникова епоха
- 18:58 FT: САЩ помагат на Украйна да атакува руска енергийна инфраструктура