
Варна<+> 19.05.2025 11:53 Снимка: ДНЕС+
Международният фестивал на портретния филм пристига във Варна със специална селекция
Международният фестивал на портретния филм (International Portrait Film Festival – IPFF) празнува петото си издание през 2025 година под мотото „За кратко побеждавайки времето“. След старта си в София и спирки в Пловдив и Велико Търново, престижното културно събитие ще гостува и във Варна — на 23 и 24 май.
Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ ще приеме варненската публика за две специално курирани прожекции с шест късометражни филма от официалната селекция. Подборът е вдъхновен от атмосферата на морския град и поставя във фокус теми като творчеството през времето, оставените следи, артистичните експерименти и вечните ритуали на любов и памет.
Четири от филмите са на български автори, което подчертава специалната връзка на фестивала с Варна. Финалът на официалната програма ще бъде именно тук, на символичната дата 24 май — Деня на българската просвета и култура. В този ден ще се състои прожекция на филми, посветени на труда и бунта, последвана от дискусия с участието на групата „Конфликт“.
IPFF 2025 представя 32 късометражни портретни филма от цял свят — от България до Мексико и Нова Зеландия, обединени от визуална изразност и смели човешки истории. Фестивалът продължава да изследва портрета като културен феномен, надхвърлящ жанровите и географски граници.
Всички събития от основната и съпътстващата програма са с вход свободен, като организаторите приканват всички почитатели на алтернативното кино и култура да се включат в празника на изкуството.
Филмови анонси:
23 май (петък) 19:00 - ГХГ Варна
Йоргос Гунаропулос от Созопол (реж. Елисавета Станчева, България) 26'
Йоргос Гунаропулос е един от най-значимите гръцки художници на своята епоха. Родом от бреговете на Черно море в Созопол, той напуска бащиния си дом в зората на 20-ти век и повече не се завръща. В желанието си да се порови в собственото си наследство, неговата правнучка тръгва на първото си посещение в крайбрежния град. Едно нещо остава недвусмислено – спомените му, залети от вълни, митични морски обитатели, ефирни гори и силуети на нимфи, намират своя разказ върху платната на Йоргос Гунаропулос от Созопол.
One Man's Lear (реж. Tim Wilson, Канада) 12'
Точно както британски крал и американски президент бяха принудени да рефлектират върху възрастта си, опитен режисьор, превърнал се в актьор-аматьор, е призван да помисли за себе си и житейския период, в който се намира. И на дивите брегове на Нова Скотия, той се учи от Шекспировия Крал Лир как да се бори с това.
Писма (реж. Айсел Кючюксу, България) 12'
Майка и дъщеря четат писмата, които са написали една на друга преди десетилетие. Могат ли да се изправят пред истините, които някога са споделили на хартия? „Писма“ изследва тайните и признанията, запечатани в две забравени писма. Преразглеждайки тези части от миналото си, човек може да разнищи не само изгубени спомени, но и прозрения за това кой е бил, кой е сега и кой се е надявал да бъде.
Амброзия (реж. Боримир Илков, България) 17'
„Амброзия“ е късометражен сюрреалистичен филм. Следвайки корените на седмото изкуство, творбата се разгръща в поредица от поеми и герои, които ни разказват история за борбата с вътрешните ни демони и самотата. Филм, изтъкан от сънища и илюзии, и един повтарящ се въпрос, скрит между редовете – Кой всъщност сънува?
Chasing The Sound Out (реж. Anna Erikson Winter, САЩ) 5'
Заглавието на филма е част от текста на песента „Tekno Cheeta“ на KILLD BY и Колин Уорд. Това произведение е колаж от изображения, звук и аналогови филмови експерименти, създадени в различни пространства. Във филма чуваме и виждаме изпълнение на групата BANGPLAY.
Саморе – за любовта (реж. Никола Замбели, Мария Македонска, България) 23'
В северната част на България, сред балкана, група стари жени чакат дъжда. Дъждът ще дойде във формата на младо момиче, облечено в бяло. А жените ще се грижат за нея, както се грижат за спомена за младостта, който винаги се връща от миналото, докато светът се събуди. Визуална поема, която ще ни опази от студа на зимата.
![]() |
1 | 2.08488 |
![]() |
1 | 2.32091 |
![]() |
10 | 3.83188 |
![]() |
100 | 4.49904 |
![]() |
1 | 1.74721 |
Последни новини
- 15:22 Министър Тахов се срещна с министъра на земеделието на Китай д-р Хан Дзун в Пекин
- 15:15 Генералният щаб на Украйна: ВСУ удържат Покровск и Лиман
- 15:11 МОК официално смени Стефка Костадинова с Весела Лечева
- 15:07 Нов инцидент с немските овчарки на Йордан Лечков - нападнаха и разкъсаха малко куче
- 15:00 Папа Лъв XIV: Сега е време за диалог и изграждане на мостове
- 14:53 Тръмп с послание към Байдън: Мелания и аз сме натъжени, желаем бързо възстановяване
- 14:51 Решение за кризата в София: Правителството отпуска 15 млн. лв, Васил Терзиев не е присъствал
- 14:45 Bloomberg: ЕС е в паника преди разговора Тръмп-Путин, руският лидер вярва, че държи всички козове