Какво се промени в детски центрове след инцидента с падналия Стефчо

Варна<+> 19.09.2013 16:50

Доколко са безопасни детските центрове, в които оставяме децата си. Това е въпрос, който неминуемо си задаваме след случая отпреди месец, при който 4-годишно Стефан падна от 10 метра височина, повлечено от ескалатор в един от варненските молове. В продължение на седмици детето се бори за живота си. За щастие, то вече е по-добре и от няколко дни се възстановява вкъщи. Стефчо оцеля като по чудо, но проблемът с безопасността в детските центрове не бива да бъде забравян. Случаят провокира много проверки, не само от отговорните институции, но и от медиите. Дарик реши да постави въпроса още веднъж, като провери на място променило ли се е нещо след инцидента.

Проверката ни започва от детският кът, в който преди месец 4-годишното момченце падна от 10 м височина. Алармената система в обекта, от който детето избяга, до момента не е подменена, на входа обаче има служител, който целодневно контролира движението на стъклените врати. Мениджърите Станимира Караиванова и Христо Явашев обаче отказаха коментар.

Оказа се, че два от общо шест големи детски центъра в града разполагат с алармени системи за сигнализация при напускане на дете от обекта. В останалите контролът се извършва единствено от служителите, които работят там.

Дървена вратичка с резе следва да бъде бариера срещу бягство на малчуганите в друг детски кът, разположен на вторият етаж на голям търговски център за козметика. Проверката ни показа, че нивото на резето е разположено „в услуга на децата” и всеки малчуган на възраст между 5 и 10 години може без затруднение да се справи с отварянето на вратата. Управата разчита единствено на бдителността на аниматорите.

Повишени мерки за сигурност откриваме в детския кът в Мол Варна. Там е налична алармена система посредством чипове. Контролът се извършва на няколко нива - от аниматорите, които забавляват децата, както и от служителите на рецепция, които, освен че приемат децата в центъра, контролират движението на вратите, сподели Надежда Петрова управител на детския кът. Тя призна, че е имало случаи на деца, които се опитват да избягат от центъра, но те са стигали само до разположеният в непосредствена близост от изхода магазин за играчки. Средният капацитет на съоръжението е 115 деца, които могат да играят едновременно, затова отговорност за децата носят всички служители коментира още Петрова.

В по-големите детски центрове, разположени в търговски обекти в града, няма изискване за специално образование на служителите. За разлика от тях обаче педагогическо образование се изисква в останалите повече от 10 обекта във Варна със статут на детски център. В тях родителите могат да оставят децата си на целодневната грижа на обучен и образован персонал. Освен че забавляват децата, служителите им помагат в подготовката на уроци и домашни. В голяма степен тези детски центрове са еквивалент на частните занимални.

Всички детски кътове подлежат на масирани проверки след случая с малкия Стефчо. При посещението на детския център, разположен в търговски обект за козметика, се натъкнахме на проверяващи от Инспекцията по труда. В същия ден друг детски кът, намиращ се в Мол Варна, беше проверен от Комисията за защита на потребителите. Проверяващите не пожелаха да коментират има ли и какви са нарушенията в тези обекти с обяснението, че тази информация е с конфиденциален характер. Очаква се обобщена информация за състоянието на детските центрове след пълната им проверка.

Изискванията относно обезопасяването на обектите и съоръженията в тях се разглеждат подробно в Наредба № 1 от 12 януари 2009. В нея се посочва, че когато на територията на закрита площадка се предвижда басейн с топки (а такъв има в почти всички центрове), изискванията за използването му включват облицоване на стените и пода с лесен за почистване материал и две обособени дълбочини на слоеве за ползватели под и над три години, съответно 0,45 м. и 0,60 м., при топки с минимален диаметър 70 мм. В повечето кътове няма подобно обособяване, стана ясно от проверката на Дарик.

Повечето от тях не разполагат и със санитарно помещение достъпно за хора с увреждания, както е предвидено в чл. 26 от същата нередба. Обозначителни табели в съоръженията на много от детските центрове също липсват.
Въпреки това обаче една част от родителите са склонни да оставят децата си сами в детски кътове. Други разчитат на собствена бдителност.

Въпреки множеството критики и нападки, детските центрове остават предпочитано място за забавление на малчуганите, особено през студените месеци на годината. /Дарик радио

CHF CHF 1 2.09763
GBP GBP 1 2.25951
RON RON 10 3.85552
TRY TRY 100 4.16246
USD USD 1 1.67882