Група „Солвей“ - 150 години открития и иновации

Варна<+> 23.11.2013 15:24

Белгийската група „Солвей“ ще инвестира 55 млн. лв. в своя завод за калцинирана сода в Девня, с което значително ще понижи разходите на дружеството и ще има голям екологичен ефект. Това съобщи Спирос Номикос, който е генерален мениджър на "Солвей" в България и изпълнителен директор на „Солвей Соди“ АД. Той представи параметрите на инвестицията по време на вчерашния празник на компанията, по случай 150-годишнината от създаването на „Солвей“.
С новото съоръжение (дестилатор) сериозно ще намалее потреблението на пара в предприятието. Инвестицията и трябва да приключи до 2015 г. и е част от мерките за преструктуриране на дейността на групата в Европа, коментира Спирос Номикос.

150-я рожден ден на компанията беше отбелязан с гала концерт на трупата на Нешка Робева и музикантите от група Del Padre в Двореца на културата и спорта във Варна. Домакин на празника бе Спирос Номикос. Поканени бяха над 2500 души, свързани с компанията - служители, техни семейства, пенсионери, содовици, фирми подизпълнители, партньори и клиенти на дружеството. Сред специалните гости бяха кметът на морската столица Иван Портних, зам.-председателят на обкинския съвет д-р Янко Станев, представители на местната и областната администрация, на институциите, регионалните ръководства на синдикални организациии други.

Спирос Номикос припомни историята на “Солвей”, която е създадена от белгийския учен и предприемач Ернест Солвей през 1863 година. Днес групата е сред най-старите мултинационални компании в света и се е утвърдила като световен лидер в сферата на химията. Всичко започва с иновативен пробив, свързан с производството на синтетична калцинирана сода.
„Нов начин, който ние все още използваме след 150 години тук, в България, в „Солвей Соди“ и неговите филиали, които станаха част от компания преди 16 години“, каза още Спирос Номикос. Той също говори за предизвикателствата пред „Солвей“ и „Солвей Соди“, свързани с макроикономическата ситуация в света и по-специално в Южна Европа. Номикос обърна внимание и на появата на нов конкурент, който произвежда естествена сода (трона).
„Солвей Соди“, заедно с всички останали содови заводи в Групата, е в процес на оптимизиране на производствените си разходи. Той разчита на иновативните идеи и упоритата работа на своите екипи и на помощта на своите акционери „Солвей“ и „Шишеджам“.

По време на концерта беше изложен макет на самолета с нулев разход на гориво, захранван само от слънчева енергия – „Солар Импулс“, чийто водещ технологичен партньор и главен спонсор е група „Солвей“. Участието в този проект от 2003 г. е в съответствие с политиката за устойчиво развитие на „Солвей“, тъй като устойчивата химия означава да се уважават хората и околната среда, да се действа отговорно и да се вземат предвид и преодоляват предизвикателства, пред които е изправено човечеството.


Историята на Солвей

Заветите на основателя

Историята на група Солвей започва през 1861, когато Ернест Солвей открива ключа към „промишленото производство на калцинирана сода на базата на морска сол, амоняк и въглеродна киселина“.
През 1863 г. Ернест Солвей патентова революционния амонячен способ за производство на натриев карбонат, който и до днес намира широко приложение в производството на стъкло, прахове за пране и пречистването на димни газове.

Първият содов завод започва производство в Куйе, Белгия, през 1865 година.

От 1870 до 1880 г. Солвей насърчава глобалната експанзия на компанията. Фабрики са създадени в Белгия, Франция, Англия, Германия, Русия и Съединените щати.
Днес Солвей е международна индустриална група, активна в областта на химията, с два сектора на дейност: Химия и Пластмаси.

Ернест Солвей

Ернест Солвей е роден през 1838 г. в Ребек-Роньон, Белгия. Той вярва дълбоко в положителната роля на науката и промишлеността за обществото, като създава първата по рода си пенсия на работниците от Солвей през 1878 г., с 8-часов работен ден през 1897 г., и платени отпуски през 1913 г., много преди да станат практика в останалата част от западните общества.

Основава няколко научни, филантропични и благотворителни фондации, включително и Институтите по физика (1895) и по социология (1901), както и на престижното Бизнес училище (1903 г.) в Брюксел, което все още носи неговото име.

Съвет по физика

Неговата първостепенна страст към науката намира реализация през 1911 г., когато той създава Съвет по физика и привлича в него повечето от видните физици и химици от онова време. Сред участниците са Мария Склодовска-Кюри, Алберт Айнщайн, Макс Планк, Ърнест Ръдърфорд, Анри Поанкаре и херцог Луи дьо Броли.

Съветът продължава да се организира и до ден днешен, събирайки някои от най-брилянтните научни умове в света. През октомври 2011 г. Съветът по физика ще отпразнува своята 100-годишнина в Брюксел.


CHF CHF 1 2.09157
GBP GBP 1 2.26658
RON RON 10 3.86497
TRY TRY 100 4.16476
USD USD 1 1.66002